Един на всеки четирима души има психични проблеми! Все пак това остава тема табу 29.08 | 09:02
Специалисти обясняват какво трябва да знаем, за да бъдем по-информирани
Думите душевно болен винаги носят със себе си образи, които ни карат да се чувстваме неудобно. Темата е деликатна и повечето хора я избягват. Истината е обаче, че един на всеки четирима души има психични проблеми. Въпреки това 40% от страните в световен мащаб нямат политика за психичното здраве, а за него е необходимо да се говори отговорно и с уважение.
За да избегнем срама и дискриминацията, на които хората с подобни диагнози са подложени, е необходимо да подхождаме внимателно и да бъдем информирани. Ето защо различни експерти в областта обясняват какво трябва да знаем по въпроса.
Сложете край на срама
Според журналиста Андрю Соломон широко разпространен проблем е срамът, който хората изпитват ако те или техни близки имат психичен проблем.
"Считаме го за провал", твърди Соломон. "За нас психичните проблеми са проява на слабост, а ако се случи на някое от децата ни, се смятаме за лоши родители." Според невролога Сара Кадик неудобството идва от това, че когато човек е със счупена китка например, травмата е физическа, ясна и лесна за лекуване. Това не е така ако проблемът се намира в сивото вещество скрито в черепите ни.
"Причината е, че веднага щом заговорим за ума си, ставаме неспокойни, защото го свързваме с идеите си за това кои сме ние като хора – нашите цели, мечти, надежди и страхове", казва Викрам Пател, застъпник за правата на психично болните.
Избягвайте думи като "луд" или "психо"
Лесно е да забравим заряда, който определени думи носят в ежедневния разговорен език. Термините обаче имат значение и трябва да се използват внимателно. Ето защо думи като "откачен", "ненормален" и "изперкал" не са добра идея. Директорът на американския Национален институт по психично здраве Томас Инзъл дори казва, че категорията "проблеми на душевното здраве" също е неточна. Според него по същата логика трябва да наричаме всички ракови заболявания "проблеми на клетъчния цикъл". Затова той настоява за по-голяма информираност относно различните нюанси на темата.
Ако нямате проблем с това да говорите за собствените си психични проблеми, непременно трябва да го направите
Соломон споделя за случай, в който получава анонимна картичка от едно изречение: "Щях да се самоубия, но прочетох книгата ви и размислих." Именно затова според него е много важно хората да пишат по темата. Соломон е убеден, че литературата по въпроса рано или късно достига до адресатите си и ефектът от уста-на-уста също не е за подценяване. "Това е информация, която може да бъде реално приложена", казва той.
Не съдете за човека по неговия психичен проблем
Раковото образувание не определя даден човек, също както и психичното заболяване. Според Инзъл трбява да говорим за психичните разстройства както за всички останали такива. "Като цяло не позволяваме този тип болести да са показателни за личността на човек, но въпреки това избягваме да споделяме за нечий психичен проблем. Страхуваме се да не повлияем на мнението на околните за това колко е компетентен даден човек или да не намекнем, че е опасен", казва още Инзъл. "Фактът, че едно нещо не е наред в мозъка на човек, не означава, че всичко е наопаки."
Понякога проблемът не е неподходящият език, а това, че въобще не се говори
Очевидно е, че дискусиите за депресия и посягане на собствения живот са сложни, защото много млади хора, например, копират чужди самоубийства заради прекаленото медийно внимание, което им се отделя. Според специалисти обаче, в крайна сметка разговорите по темата помагат. Те съветват да говорите с най-близките си хора и да споделяте емоциите си с тях. Спомнете си пътите, когато вие сте били в ролята на изслушващия и сте помогнали на някого да се почувства по-добре. Понякога просто попадаме от другата страна.
Спомнете си за успелите хора с психични проблеми с невероятен принос към света
Според Темпъл Грандин, борец за правата на аутистите, организациите, борещи се с депресията трябва да няблягат на огромния брой творчески личности, които са имали подобни проблеми. "Това са хора, чиито книги, филми и всякакъв вид изкуство днес боготворим", казва Грандин. "Тези емоции ни правят чувствителни и по този начин креативни."
Хуморът помага
Според комика Руби Уакс, ако обгърнете това, което казвате в хумор, си осигурявате билет за умовете на околните. "Хората обичат новостите и за мен това е като предястие. Омекотявам почвата и след това мога да бъда сериозен колкото искам", споделя Уакс. "Ако обаче само мрънкате за това или онова, успех! Хората го усещат. Много по-освобождаващо е, ако се посмеем."
Водещи
-
Съдът на ЕС нареди на МВР да спре безразборно да събира отпечатъци и ДНК
За всеки отделен случай МВР трябва да докаже, че има абсолютна необходимост от полицейска...
28.11 | 21:00
-
Декември идва със студ и сняг (МЕСЕЧНА ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО)
Дъжд по Коледа, тук-там снежинки
28.11 | 20:45
-
Путин: За два дни изстреляхме 100 ракети срещу Украйна в отговор на атаките с ATACMS
Мощта на "Орешник" при масиран удар е сравнима с ядрено оръжие, заяви руският президент
28.11 | 20:15
Най-четени
-
КЕВР обсъжда ново поскъпване на водата от 2025 година
28.11 | 08:45
-
ЕК с наказателна процедура срещу България заради киберсигурността
Държавите в ЕС трябваше да въведат до 17 октомври правилата, които засягат критични сектори
28.11 | 17:00