Една трета от българите страдат от високо кръвно налягане 14.05 | 14:01
Много пациенти се отказват от лечението си заради липса на пари

30% от населението на България страда от хипертония. Това заяви проф. Параскева Стаменова, заместник-директор по лечебната дейност на МБАЛНП "Св. Наум" – София.
70 на сто от регистрираните хипертоници у нас се подлагат на лечение, но зачестяват случаите, в които пациентите съзнателно забавят лечението си поради липсата на пари.
Като цяло хипертонията е един от основните фактори за високата заболеваемост и смъртност у нас. Според главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев хората са информирани по този проблем, но трудно стигат до решението да променят начина си на живот.
Д-р Диана Чинарска, член на УС на Българската лига по хипертония и на УС на Българския лекарски съюз, твърди, че през последните две-три години все повече възрастни хора намаляват дозировката на някое лекарство или напълно спират лечението си. Това е тенденция, характерна предимно за по-възрастните пациенти, които живеят сами и не разполагат с достатъчно финансови средства.
Българският пациент вади от джоба си 56% от парите за лечението си, твърди Стаменова. За сравнение румънците плащат около 39,4%, естонците - 36,70%, а като цяло хората в Европейския съюз плащат около 17,9% от парите, необходими за тяхното лечение.
По думите на Чинарска българските лекари се сблъскват с проблема, че по-често трябва да лекуват пациенти, които освен хипертония имат още 2-3 рискови фактора, които трябва да бъдат обгрижвани.
Нивата на неизвестна хипертония са много по-високи при мъжете, отколкото при жените. Децата също страдат от хипертония. Между 3% и 3,5% от тях са диагностицирани с този проблем.
В глобален план 9,4 млн. души годишно умират от усложненията на високото кръвно налягане. То е смятано и за най-рисковия фактор за смърт в света.
Хората, които вече са диагностицирани със здравни проблеми, е добре да мерят кръвното си налягане два-три пъти седмично. Тези, които нямат никакви оплаквания, следва да проверяват кръвното си налягане поне веднъж годишно. Важно е да се знае дали има наследствена обремененост в семейството. Ако такава е налице, то е добре кръвното да се мери редовно.
Във връзка със Световния ден за борба с хипертонията (17 май) в София, Пловдив, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Плевен, Бургас, Хасково, Пазарджик и Варна ще бъде проведена национална кампания. Тя ще премине под мотото "Нормално кръвно налягане - нормален сърдечен ритъм”.
През тази година инициативата ще акцентира върху предсърдното мъждене - най-честото заболяване, при което има неритмична и ускорена сърдечна дейност. Ще бъдат разкрити 10 пункта в страната, четири от които в София. В тях гражданите ще могат да измерят кръвното си налягане и да видят дали страдат от аритмия.
Водещи
-
Асен Василев е петият заподозрян по делото "Коцев"
Софийският градски съд решава дали да остави в ареста кмета на морската столица
11.07 | 20:13
-
15 467 зрители са присъствали на стадион „Георги Аспарухов“ в четвъртък вечер
Двубоят между Левски и Апоел Беер Шева се оказа най-посетеният мач от първия предварителен...
11.07 | 18:00
-
До края на годината ще бъдат осигурени близо 200 единици различна техника за гасене на пожари
Сред тях са още 20 дрона за наблюдение, над 70 мобилни системи, различни видове пожарни, каза...
11.07 | 17:20
-
Експерт обяснява кога може да се придобие собственост по давност и как да се защитят правата пред Европейския съд
Права при наследени имоти
11.07 | 16:59
Най-четени
-
Борисов заяви, че всички държави завиждат на България за успехите
Борисов поздрави МВР за разбитата нелегална фабрика за цигари в Хасковско.
11.07 | 10:15
-
Вотът на недоверие не мина: Политически реакции, след като кабинетът „Желязков“ оцеля
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов
11.07 | 10:45
-
Павел: Вече мога да го обявя официално - за второ лято съм в Дуранкулак
Той застава рамо до рамо с Ралица Паскалева, с която вече снимат най-новите епизоди на...
11.07 | 12:45
-
Росен Желязков обеща помощ на Зеленски за възстановяването на Украйна след войната
Кредитен рейтинг и икономически перспективи
11.07 | 13:30