Една трета от българите страдат от високо кръвно налягане 14.05 | 14:01

Много пациенти се отказват от лечението си заради липса на пари

От Елена Кирилова

30% от населението на България страда от хипертония. Това заяви проф. Параскева Стаменова, заместник-директор по лечебната дейност на МБАЛНП "Св. Наум" – София.  

70 на сто от регистрираните хипертоници у нас се подлагат на лечение, но зачестяват случаите, в които пациентите съзнателно забавят лечението си поради липсата на пари.

Като цяло хипертонията е един от основните фактори за високата заболеваемост и смъртност у нас. Според главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев хората са информирани по този проблем, но трудно стигат до решението да променят начина си на живот.

Д-р Диана Чинарска, член на УС на Българската лига по хипертония и на УС на Българския лекарски съюз, твърди, че през последните две-три години все повече възрастни хора намаляват дозировката на някое лекарство или напълно спират лечението си. Това е тенденция, характерна предимно за по-възрастните пациенти, които живеят сами и не разполагат с достатъчно финансови средства.

Българският пациент вади от джоба си 56% от парите за лечението си, твърди Стаменова. За сравнение румънците плащат около 39,4%, естонците - 36,70%, а като цяло хората в Европейския съюз плащат около 17,9% от парите, необходими за тяхното лечение.

По думите на Чинарска българските лекари се сблъскват с проблема, че по-често трябва да лекуват пациенти, които освен хипертония имат още 2-3 рискови фактора, които трябва да бъдат обгрижвани.

Нивата на неизвестна хипертония са много по-високи при мъжете, отколкото при жените. Децата също страдат от хипертония. Между 3% и 3,5% от тях са диагностицирани с този проблем.

В глобален план 9,4 млн. души годишно умират от усложненията на високото кръвно налягане. То е смятано и за най-рисковия фактор за смърт в света.

Хората, които вече са диагностицирани със здравни проблеми, е добре да мерят кръвното си налягане два-три пъти седмично. Тези, които нямат никакви оплаквания, следва да проверяват кръвното си налягане поне веднъж годишно. Важно е да се знае дали има наследствена обремененост в семейството. Ако такава е налице, то е добре кръвното да се мери редовно.

Във връзка със Световния ден за борба с хипертонията (17 май) в София, Пловдив, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Плевен, Бургас, Хасково, Пазарджик и Варна ще бъде проведена национална кампания. Тя ще премине под мотото "Нормално кръвно налягане - нормален сърдечен ритъм”.

През тази година инициативата ще акцентира върху предсърдното мъждене - най-честото заболяване, при което има неритмична и ускорена сърдечна дейност. Ще бъдат разкрити 10 пункта в страната, четири от които в София. В тях гражданите ще могат да измерят кръвното си налягане и да видят дали страдат от аритмия.

Водещи

Най-четени