Електронни системи ще свалят административната тежест от джипитата 01.03 | 17:11

Двама зам.-министри се срещнаха с протестиращите лични лекари

От iNews.bg

Министерството на здравеопазването работи за стартиране на информационната здравна система в хода на настоящата година. След въвеждането ѝ ще се облекчи бюрокрацията по отношение издаването на рецепти и направления, поддържането на регистри и отчитането. Това обясни зам.-министър Жени Начева на среща с представители на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ) и членове на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ), които протестираха днес в София. "Единодушни сме, че трябва да се намали административната тежест чрез свързване на публичните регистри и вътрешен обмен на данни. До края на годината усилията ни в тази посока ще дадат осезаеми за вас резултати", коментира зам.-здравният министър Бойко Пенков.

Относно отчитането на личните лекари към РЗИ, РЗОК и други институции, зам.-министър Начева пое ангажимент да се направи анализ на възможностите за облекчаване на процедурите. По отношение искането да отпадне отчетността чрез касови бележки, на общопрактикуващите лекари беше обяснено, че няма как тепърва на 1 март да се отправят предложения, които имат финансово изражение. Също, заради чисто фискални аспекти, които предполагат актуализация на държавния бюджет, на този етап не може да бъде дискутирано и предложението за промяна в размера на потребителската такса.

По отношение на здравната политика спрямо първичната извънболнична медицинска помощ (ПИМП), министерството е последователно в ежегодното устойчиво увеличение на средствата за общопрактикуващите лекари. За 2018 г. най-голям ръст има в бюджета за здравеопазване, като най-голямо е увеличението за ОПЛ. Дебатът по Националния рамков договор трябва да бъде воден в съсловието, чийто представител в преговорните процеси по закон е Българският лекарски съюз. Това посочиха представителите на здравното министерство.

В Министерството на здравеопазването е създадена работна група, която да анализира възможностите за отпадане на изискването ОПЛ да бъде на разположение 24 часа. Обмисля се вариантът за структуриране на мрежа от изпълнители на неотложна медицинска помощ, на географски принцип, която да обезпечи 24-часовия достъп до първична медицинска помощ, посочи д-р Бойко Пенков.

Зам.-министрите Пенков и Начева и представителите на НСОПЛБ се споразумяха за провеждането на регулярни срещи с участието на БЛС, на които конструктивно да бъдат обсъждани въпросите, касаещи дейността на личните лекари.

Водещи

Най-четени