За година мед. сестри са с хиляда по-малко 09.05 | 13:36

Това отчитат от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи

От Кремена Бедерева

За миналата година България е останала с 926 медицински сестри по-малко. Това каза пред БТА Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

В момента в страната ни работят 26 хиляди медицински сестри и още 10 хиляди други професионалисти по здравни грижи, като през 1993 г. те са били общо 65 хиляди.

През 2009 г. 1300 медицински сестри са напуснали страната, а други 1800 са напуснали системата.

Медицинските сестри основно се насочват за работа към Великобритания, Италия, Испания, Германия, Швейцария, където много бързо се адаптират поради високото заплащане и доброто образование, получено в България, каза проф. Станка Маркова, почетен председател на асоциацията.

В страната ни сестрите получават средно 500 лева месечна заплата, а в чужбина - от 3 до 6 пъти повече, уточни тя.

С около 30 000 са намалели работещите специалисти по здравни грижи през последните 18 години в България, съобщиха още от съсловната им организация. В това число влизат акушери, лаборанти, санитари, фелдшери и др. Средната възраст на медицинските сестри в страната е 47 години.

Една десета от медицинските сестри, които завършват обучението си, заминават да работят извън страната, каза още Милка Василева. "През 2009 г. страната напуснаха 1300 медицински сестри и още около 1800 напуснаха професията. Дали са в България или в чужбина няма информация. Отделно редовният брой пенсионери, които също напуснаха системата".

От асоциацията настояват да се намали таксата за обучение на специалистите по здравни грижи и да се разкрият повече факултети, в които да се обучават.

 

Водещи

Най-четени