За по-добър сън заложете на тези храни 17.09 | 12:16
Проблемите със съня имат решение
Проблемите със съня имат решение. Тези, които страдат от безсъние, трябва да вечерят ориз или други храни с висок гликемичен индекс, но не и макаронени изделия, пише Daily Mail.
Хлябът и други подобни тестени продукти, като пица и палачинки, не се отразяват върху качеството на съня. Нуделите обаче често предизвикват проблеми. Храните с висок гликемичен индекс освобождават по-бързо
захар в кръвта, като високото ѝ ниво се задържа по-дълго. При ниският гликемичен индекс нивото на кръвната захар се покачва по-малко и не продължава толкова дълго.
Продуктите с висок гликемичен индекс също помагат до мозъка да достигне повече триптофан - аминокиселина, известна с успокояващия си ефект. В мозъка триптофанът се преобразува в серотонин и след това в мелатонин, който предизвиква сънливост.
Японците консумират до 10 пъти повече ориз от европейците и северноамериканците. Учените са анализирали данни от годишните профилактични прегледи на 1848 работници (1164 мъже и 684 жени), които са попълнили и въпросници за начина си на хранене и на живот.
Сънят им е оценяван с питсбъргския индекс за качеството на съня, който взема предвид продължителността му, колко време е необходимо на човека да заспи, дали се буди и как се чувства сутринта и през деня.
Водещи
-
Още камери на пътя ще следят за нарушители
Засега те са разположени на входовете на София и са част от Националната интелигентна система...
16.06 | 20:30
-
Любомир Дацов: Дефицитът на годишна база е 3,7%
Твърденията, че е 7% е политическа прогноза, а не експертна, категоричен е той
16.06 | 20:15
-
МВнР привика посланичката на РСМ в София заради палежа в Скопие
Заместник-министърът на външните работи Христо Полендаков подчерта, че страната ни осъжда...
16.06 | 19:45
Най-четени
-
Ръчният багаж вече ще е безплатен и включен в самолетния билет
По думите му един от най-трудните проблеми е бил с ръчния багаж.
16.06 | 11:45
-
Тревога в Гърция заради опасна риба, туристите да внимават
Самото ухапване от рибата не е отровно, но силните ѝ челюсти, подобни на клюн, могат да...
16.06 | 12:45
-
Мъж е стрелял с пушка от тераса в столичния квартал "Сухата река"
Във видео се вижда как той използва двете оръжия
16.06 | 12:30
-
Шишков обвини местната и национална олигархия за „Баба Алино”
Тук говорим за чадър – става въпрос за връзка между национална, местна олигархия и вече...
16.06 | 15:00