Заведенията спазват новите правила за забрана за пушене 02.03 | 13:57

Увеличава се и броят на гражданите, които сигнализират при нарушения

От Кремена Бедерева

Новите правила за забрана на тютюнопушенето на закрити обществени места се спазват от повечето заведения. Увеличава се и броят на гражданите, които сигнализират при нарушаване на мерките за ограничаване на вредния навик.

Това показват междинните резултати от тематичната проверка на Министерството на здравеопазването (МЗ). Тя започна на 15 февруари и ще продължи до 18 март. В нея участват всички 28 Регионални здравни инспекции (РЗИ) в страната, съобщават от здравното ведомство.

Според новите правила пушене в закрити обществени места, като ресторанти, питейни заведения, барове, хотели, гари, летища, транспортни средства, офиси, училища, се допуска, само ако има обособени помещения, които са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати.

Освен това тези места трябва да са по-малки от частите, в които не се пуши. В тях трябва да има и добра механична вентилация, отговаряща на всички технически изисквания.

На вратите им трябва да седят специални табели, които да показват, че помещения са за пушачи, както и че пребиваването на младежи до 18 години в тях е забранено.

В заведенията за хранене и развлечения с площ по-малка от 50 кв. м. собственикът трябва да избере дали ще се пуши или не и да постави съответната табела на входната врата.

Масово собствениците на заведения са запознати с новите изисквания за пушене на обществени места и ги прилагат на дело, показват проверките досега. Много от тях търсят съдействие и съвети за изискванията на телефоните на РЗИ.

Все по-често там се обаждат и граждани, за да предупредят за евентуални нарушения на мерките. Най-честите сигнали са за наличието на деца в заведения или зали за пушачи.

В тази връзка МЗ напомня, че здравето на децата е отговорност най-вече на техните родители и призовава да избягват места, в които се пуши. Тютюнопушенето е изключително вредно за здравето на хората и най-вече на подрастващите.

То е основен рисков фактор за възникване на много социално значими заболявания – онкологични, сърдечно-съдови и белодробни.

Употребата на тютюневи изделия е причината всяка година 1.5 млн. умирания от онкологични заболявания. Рискът за непушач да заболее от рак на белия дроб например е с 20-30% по-голям, ако живее с пушач. Това е така, защото в цигарите се съдържат 46 канцерогенни вещества.

Пет години след спиране на тютюнопушенето вероятността да се заболее от рак на устата, гърлото, езофагуса и пикочния мехур намалява наполовина.

Според изчисления на Световната здравна организация повече от 40% от рака е предотвратим, ако се избягват рисковите фактори като тютюнопушенето.

Водещи

Най-четени