Защо страдаме от сезонна депресия? 31.10 | 13:15

Макар вече да е краят на октомври, все още ни е липсват дългите летни дни и топлите вечери, в които можем да седим до късно навън с приятели

От iNews.bg

Всяка година тайно страдаме, когато лятото наближи своя край. Макар вече да е краят на октомври, все още ни е липсват дългите летни дни и топлите вечери, в които можем да седим до късно навън с приятели. Оказва е, че не сме единствени. 

Сезонното ефективно разстройство, засяга близо 20% от хората всяка зима, като 4-6% от тях изпитват по-тежки депресивни симптоми. Състоянието се определя от сезоните - по-специално от излагането на дневна светлина. Зимата най-често се свързва със сезонна депресия. С намаляването на часовете слънчева светлина, особено в Северното полукълбо, не е необичайно да почувстваме промяна в настроението си и повишена летаргия.

Според University of Utah Health повече жени, отколкото мъже, изпитват сезонно афективно разстройство. Тази статистика вероятно е свързана с колебанията в нивата на естроген и неговото въздействие върху серотонина. Ето кои са най-популярните симптоми на сезонна депресия.

Зимна депресия: Промени в съня и начина на хранене

Според клинични психолози, хиперсомнията (известна също като прекомерен сън) е симптом на зимната депресия. Страдащите от разстройството се чувстват мудни, изтощени и раздразнителни. Липсата на дневна светлина през зимните месеци може да доведе до повишено желание за зимен сън и изолация от околните. Друг симптом е прибягването към т.нар. комфортни храни, особено тези с високо съдържание на въглехидрати. Те се възприемат като средство за бягство от реалността за тези, които страдат от зимна депресия. Преяждането, ниското самочувствие и проблемите с фокусирането стават част от порочен кръг, който понякога води до самоубийствени мисли.

Лятна депресия: Загуба на апетит, хиперактивност и тревожност

Докато през зимата състоянието се характеризира с хиперсомния и зависимост от храната като механизъм за справяне, лятната депресия (макар и много по-рядко срещана) често води до безсъние, лош апетит, хиперактивност и тревожност. Какъвто и да е случаят, не подценявайте способността на сезоните да променят ритъма ви на живот.

Как да се справим с това състояние?

Светлинната терапия може да бъде много полезна за страдащите от зимна депресия. Тя помага за справяне с летаргията и ниското самочувствие. Препоръчва се, пациентите да употребяват своето устройство за светлинна терапия по половин час всеки ден и да продължат терапията до средата на пролетта.

Ако все още се чувствате като в дупка, можете да планирате кратко пътуване, което да ви разсее от мрачните чувства. Тъй като почивките на екзотични места не са по джоба на всеки, можете да си подарите един ден в спа хотел или да предприемете разходка в планината с любим човек.

Водещи