Здравеопазването пак закъса! Болниците искат актуализация на бюджета 07.06 | 20:01
БЛС иска да паднат лимитите и лечебните заведения да получават от касата толкова, колкото са изразходили за пациентите

"Болниците затъват, увеличават дълговете си. Искаме актуализация на бюджета. Депозирали сме това становище към управителя на НЗОК". Това заяви по бТВ председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев.
Той е съгласен, че политиците се страхуват от актуализация на бюджета, но това според него бил единственият изход.
"Страда цялото общество - и пациентите, и хората, които работят в системата на здравеопазването. Това не може да продължава, трябва да се намерят средства”, каза още той.
"Направленията също са недостатъчни", отсече Грозев. И посочи, че "се случва някакъв парадокс, който граничи с алогизма".
"Не е нормално и трябва да се даде отговор как миналата година при около 134,5 млн. лв.. средномесечно заплащане за болнична помощ през рамковия договор за 2017 г. постигната сума от 137,2 млн. лв., разбира се, с прословутите 3% върху 133 млн. лн. месечно и в следващия момент, болниците изнемогват. От нашите проучвания се оказа, че по т.нар. система за електронно бюджетно разплащане за месеците януари, февруари и март, касата е платила за януари около 131 млн. лв., за февруари около 127 млн. лв. и за март - 130 млн. лв. Това е, което касата е разплатила чрез регионалните си структури на лечебните заведения за болнична помощ”, обясни шефът на БЛС.
По изчисления на съюза разликата, която се получава в трите месеца – януари, февруари и март и това, което бюджетният отдел на касата им е дал, е около 16,5 млн. лв. "Ако това е някакъв буфер, ако тези 16 млн. лв. са буфер, защо се намираме в такава ситуация?", пита той.
"400 000 лв. в бюджетирането на "Пирогов” назад, над 700 000 лв.- в Пловдив, почти същата сума във варненските болници, в плевенската болница - около 120 000 лв. месечно назад.
Това са приети и обслужени болни, излекувани, дадено е всичко, което е в състояние да даде лечебното заведение и в същия момент бюджетът е назад”, негодува д-р Грозев.
Според него шефовете на лечебните заведения са били принудени да подпишат т.нар. индивидуални договори, защото иначе няма да могат да изплатят трудовите възнагражденията на служителите и ако не подпишат, системата се срива.
"Отново в първото тримесечие на новия рамковия договор се намираме в същата ситуация като предходните две години, за т.нар. "надлимитни средства”. Над 215 млн. лв. е задължението на касата към чуждестранните контрагенти, не по-малко от 180 млн. лв. са в лекарства, 86 млн. лв. са в болнична помощ. Има известен преразход, макар и минимален и в извънболничната помощ", продължи с аргументите Грозев.
Относно идеята на здравния министър да има болници, които да нямат лимити, председателят на БЛС каза, че "най-добрият вариант е нито една болница да не работи в ситуация на лимит и да получи толкова, колкото е дала за пациентите".
По данни на ЕВРОСТАТ България е на първо място по доплащане от пациентитеза лечение - 60%. "След като нямате направление, на вас ви е необходима консултация, изследване, консуматив и си доплащате. Лекарствената ситуация е по същия начин", каза още Грозев
Водещи
-
Бойко Борисов: Протегнатите ръце са по-силни от юмрука на Румен Радев (ВИДЕО)
НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум, подчерта лидерът на ГЕРБ
10.05 | 12:00
-
Пакистан започна военна операция срещу Индия
10.05 | 11:40
-
Баницата ни в Топ 100 на най-вкусните ястия в света
Проучването е направено от Международния пътеводител за традиционни храни TasteAtlas
10.05 | 11:19
-
Доц. Цеков: Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно
Докторът по конституционно право обясни защо у нас не може да бъде проведен такъв референдум
10.05 | 11:00
Най-четени
-
Протести в София и Варна срещу жестокостта над животни
Демонстрациите са в отговор на серията престъпления с продажбата на порнографско съдържание с...
10.05 | 09:40
-
Обилни дъждове в половината страна, темепературите падат
Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°, в североизточните райони - между 12° и 14°,...
10.05 | 09:04