Здравноосигурените през 2012 г. у нас са 1,2 млн. души 19.12 | 13:42
Болниците имат просрочени дългове от 70 млн. лева
1,2 млн. души са здравноосигурените лица у нас през 2012 г, заяви управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Пламен Цеков, цитиран от агенция "Фокус”.
От тях около 650-700 хил. души живеят реално в България. По думите на Цеков 40% от неосигурените лица се връщат в системата, като плащат наведнъж вноските, които са изпуснали за три години.
Надлимитните дейности на Здравната каса за болнична помощ възлизат на 60 млн. лева, докато общата сума за специалисти в извънболничната медицинска помощ е 19,5 млн. лева. 3,2 млн. лева са парите от надлимитни дейности за денталната помощ.
Управителят на НЗОК подчерта, че всичко от тях е разплатено на 100%. За лекарства, които технологично се отчитат догодина, сумата е 44 млн. лева. 540 хил. лева са отчетени от болниците за различни дейности, но не са били признати от Здравната каса, тъй като при тях има нарушения в установените процедури.
Цеков разкри, че лечебните заведения имат просрочени дългове, които възлизат на 70 млн. лева. Преди три години дължимите средства са били 290 млн. лева. Според управителя на НЗОК в системата винаги е имало неразплатени плащания.
Той обясни, че цените за лекарства са намалели с 22 млн. лева, поради което е реализиран и спад с 22 млн. лева от бюджета на Здравната каса. Парите са били преразпределени за нови 40 хил. болни.
През 2012 г. са хоспитализирани 1,7 млн. души, а до края на годината се очаква в болница да влязат още 30-40 хил. души.
Водещи
-
Петър Ганев: Голямото поскъпване беше през 2022-2023 г. заради пандемията и войната
По думите му то няма общо с еврото, сега инфлацията е значително по-ниска
02.01 | 11:20
-
MTV спря излъчването на музикалните си канали в Европа
Възходът на цифровите стрийминг платформи като YouTube и TikTok станаха причина за това
02.01 | 11:00
Най-четени
-
Петдневен траур в Швейцария след най-голямата трагедия в историята на страната
Жертвите от изгорелия бар в Кран-Монтана вече са 47, издирват 16 италианци в руините
02.01 | 09:30
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00