Излишъкът от мозъчни връзки май не ни прави по-умни 11.12 | 16:04

Учени откриха молекулно „лепило“, отговорно за връзките в мозъците ни

От Георги Георгиев

Молекулярни биолози от университета в Йейл откриха молекула, която изгражда връзките между отделните мозъчни клетки и променя начините, по които учим и запаметяваме информация, съобщава сайтът Biology News.

При опити с мишки учените успeли да идентифицират още едно парче от сложния мозъчен пъзел – молекула, наречена SynCAM 1, съставна част от мозъчните връзки (синапсите). Оказало се, че въпросната молекула е с почти идентична структура при мишките и при хората и е отговорна за създаването и поддръжката на синапсите.

Когато изследователите включили гена, отговорен за производството на молекулата при мишки, мозъците на гризачите започнали автоматично да произвеждат повече връзки.

Неочаквано за самите учени обаче се оказало, че мишките, които имат ненормално нива на SynCAM 1 (и респективно повече мозъчни връзки) са неспособни на учат, докато тези с по-малко синапси учели много добре.

Очевидно излишъка от молекулата в организмите на гризачите действал негативно на когнитивните им способности, което навежда на мисълта, излишъкът на молекулата в човешките мозъци би имал аналогични последици.

Откритията, публикувани в декемврийския брой на сп. Neuron, може би ще помогнат на учените да открият начини за подобряване на паметта и терапии, които да лекуват тежки неврологични заболявания.

Връзките между мозъчните клетки са от жизненоважно значение за начините по които учим, помним и мислим. Аномалиите в структурата и функцията на синапсите се свързва с ментални разстройства като аутизма. Загубата им в напреднала възраст е характерна за болните от Алцхаймер.

Най-четени