Изненадващо Колективен договор в здравеопазването не беше подписан 10.07 | 12:04

Спорен текст скара работодателите и синдикатите

От Ивелина Георгиева

Работодатели и синдикати не постигнаха съгласие и не успяха да се договорят за подписването на Колективния трудов договор (КТД) в сектора на здравеопазването. Причината е вкаран нов текст от страна на работодателите. Това е станало днес сутринта, стана ясно по време на пресконференция в Министерството на здравеопазването.

"Има тема, по която работодателите и синдикатите не са постигнали договореност и това го установихме преди около 15 минути", заяви министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, която видимо бе много изненадана от създалата се ситуация.

Днес сутринта работодателите са внесли нов текст, а синдикатите не могат да се произнесат по него, защото текста е задължаващ, посочи вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов.

Колективният трудов договор трябваше да увеличи стартовите заплати на медицинските лица и нощният труд им труд от 50 стотинки да стане 1 лев на час. В момента лекар, който сега започва кариерата си, получава 580 лева, а след като влезе в сила Колективния трудов договор стартовата му заплата трябваше да стане 700 лева.

Спорният текстът обаче гласи: "при положение, че се гарантира и осигури финансовата стабилност на лечебните заведения, които са търговски дружества". Именно това се превърна в ябълката на раздора между шефовете на болници и синдикати.

Според Иван Кокалов синдикатите нямат вина, че няма да се подпише Колективният трудов договор, тъй като двете страни са се били споразумели и са си стиснали ръцете, че това е последният текст.

Преговорният процес трябва да продължи, категоричен бе синдикалистът.

От 2008 година нямаме увеличение на начални и основни работни заплати по категории персонал, посочи председателят на Националната асоциация на работодателите в здравеопазването д-р Димитър Димитров. Той коментира, че работодателите имат огромно желание да вдигнат заплатите с между 10-12% на лекарите специалисти и неспециалисти и с 20% на медицинските сестри. Това означава от 440 лева началната заплата да стане 540 лв. в търговските дружества, поясни д-р Димитров.

Тези заплати, които договаряме в момента, в 2/3 от лечебните заведения са постигнати, сега се прелива от пусто в празно, но в името на синдикатите ние се съгласихме, заяви работодателят.

Всичко това е прието още в четвъртък, когато е било последното заседание между страните, а работодателите дори са се съгласили през 2013 година да има ново 10-процентно увеличение на заплатите, но при положение, че се гарантира финансовата стабилност на лечебните заведения.

Димитров обясни, че има много лечебни заведения с огромни задължения.

Кокалов обаче поясни, че синдикатите няма, как да гарантират финансовата стабилност и това е нещо, което не зависи от тях. "Ние искаме да разберем, какво се крие зад текста - гарантиране на финансовата стабилност, кой ще я гарантира? Парламентът, здравният министър, кой..?", попита Кокалов. Той допълни, че не може да им се извиват ръцете в последния момент.

Димитров от своя страна подчерта, че мениджърите ще гарантират финансовата стабилност чрез официални договори с НЗОК и държавата, която финансира дейностите. Т.е да няма делегирани бюджети и субсидии в областта на здравеопазването. Трябва да има официално финансиране за официални дейности, подчерта председателят на работодателската асоциация.

В този процес има много спорове, аз също съм много изненадана, защото вече месеци наред се водят тези преговори, коментира здравният министър Десислава Атанасова. Тя заяви, че договорният процес продължава и докато няма съгласие КТД няма да бъде подписан.

Министърът на здравеопазването, като страна по Колективния трудов договор в отрасъл "Здравеопазване”, призовава представителите на синдикатите и на работодателите да постигнат консенсус по възникналите спорни въпроси и да финализират преговорите по подписване на договора.

Постигането на съгласие и подписването на новия КТД е изключително важно, тъй като ще се отрази пряко върху възнагражденията на работещите в сферата на здравеопазването.

МЗ е изпълнило всички свои ангажименти, залегнали в новия КТД и очаква всички страни по договора да направят необходимото, за да отговорят на очакванията на медицинските работници.

Най-четени