Има надежда за лечението на синдрома на Даун 05.09 | 15:40

Учени обърнаха в обратна посока развитието му при мишки

От Антония Михайлова

Молекула успя да обърне в обратна посока развитието на синдрома на Даун при мишки, предаде AFP.

Става въпрос за генна мутация, която се изразява в поява на допълнително трето копие на хромозома 21. Получените резултати могат да открият пътища за разработване на лечение срещу синдрома на Даун у хората.

Доза от това вещество позволи на малкия мозък на гризачите да се развие нормално и да стимулира способностите им за запаметяване и обучение, поясниха учените от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор, Мериленд, и Националните здравни институти на САЩ.

"Малкият мозък у повечето хора, засегнати от синдрома на Даун, е с едва 60 на сто от нормалните си размери – уточни един от ръководителите на изследването, д-р Роджър Рийвс, от университета "Джонс Хопкинс". – Въпросната молекула допринесе за нормализиране на растежа на малкия мозък у тези мишки, които бяха генномодифицирани, за да се възпроизведе синдромът на Даун у човека."

Учените все пак предупредиха, че веществото не трябва да се ползва от хора, тъй като не е доказано, че е безвредно. Експериментите с мишки обаче дадоха обещаващи резултати за създаване на лечение, което има сходен ефект при хората, отбелязаха учените.

"Никой не смята, че съществува чудодеен лек срещу тази генна мутация – допълни д-р Рийвс. – Тъй като много гени са замесени в синдрома на Даун, разработването на лечение е голямо предизвикателство", цитира учения БТА.

Водещи

Най-четени