Индийският вариант на Covid e като светкавица 19.06 | 16:19
Лисабон е затворен тъкмо заради "Делта" щама, обясни проф. Пенка Пенева
Особеност на индийския вариант на COVID-19 е, че той се разпространява светкавично бързо. Това каза проф. Пенка Петрова от Института по микробиология към БАН. Припомняме, през изминалата седмица беше обявено, че в България има първи доказан случай на т. нар. "Делта" вариант на вируса. В Индия 98% от доказаните случаи са с този вариант на коронавирус.
"След като попадна във Великобритания, той изцяло измести британският вариант на вируса. Над 85% от заразените във Великобритания с COVID-19 са с индийския вариант. Оттам той тръгна из цяла Европа", обяви проф. Метрова пред Би Ти Ви.
По думите й Лисабон е затворен именно заради разпространението на този вариант на заболяването. Той обаче протича много по-леко, уточни микробиологът. Симптоматиката също е по-лека – само хрема, болки в гърлото и главоболие.
"Коварното е, че човек може да го обърка с обикновен грип и да зарази много повече хора, без да знае, че има коронавирус. По лекото протичане обаче не означава, че по рядко се стига до лечение в болница", предупреди проф. Петрова.
Водещи
-
Евгений Кънев: Радев се очертава като истинска катастрофа за България
Нетът е пълен с гняв, подигравки и мемета на премиера, отбеляза той
18.07 | 18:00
Най-четени
-
Демерджиев: Българската прокуратура е доста колеблива в действията си
Вътрешният министър проведе срещи в САЩ заради охраната на границите и санкциите по закона...
18.07 | 11:00
-
Петър Витанов: Радев беше категоричен - България на този етап няма място в „Коалицията на желаещите”
Ние имаме интерес, особено в енергийната сфера. Украйна търси възможност за захранване на...
18.07 | 09:45
-
Тодор Тагарев: Румен Радев върви срещу българския национален интерес
Трябва да се дефинира какво означава национален интерес, коментира бившият военен министър
18.07 | 12:21