Как тренировките допринасят за напълняването 03.06 | 18:36
Когато физическата активност се схваща като мъчение, то все някак ще трябва да се наградите...
Заглавието на настоящия материал може да ви остави с погрешното впечатление, че сме против физическата активност. Напротив, ако има едно средство, което бихме препоръчали на всеки човек за постигането на по-добро здраве и фигура, то това е именно тя.
Проблемът с нея обаче е, че много хора я надценяват. И понякога това надценяване не опира само до съзнателното объркване относно това колко малко калории гори тя, ами и до несъзнателното увеличаване на калорийния прием, когато физическата активност се схваща като "тренировка". Въпросният любопитен феномен се потвърждава не от едно, а от цели три изследвания, публикувани наскоро в списание Marketing Letters.
Две от тях представляват полеви експерименти, в които ясно е демонстрирано, че когато една физическа активност се възприема като забавление (напр. приятна и енергична разходка в парка вместо бързоходство), впоследствие хората консумират по-малко десерти и по-малко храни за удоволствие въобще. Нещо повече - приятната разходка се асоциира със значително по-хубави емоции от бързоходството, въпреки че и двете активности се осъществяват по един и същи маршрут (разстоянието е еднакво) и са с един и същи интензитет и продължителност.
Интересен момент от хранителното поведение след разходката е, че допълнителните калории, приети от "тренировъчната" група са изцяло под формата на десерти и подсладени напитки. Тоест, тук не говорим за глад, който би продиктувал поглъщане на повече храна по време на основното хранене, а за своеобразно награждаване с десерта и с други иначе "забранени плодове", каквито са безалкохолните.
Третото изследване представлява наблюдение по време на състезание. То показва, че хората, които се забавляват най-много по време на турнира, са с най-малка вероятност да се компенсират с нещо вкусно, но калорично впоследствие.
Това кара авторите да заключат, че: "Упражняването на физическа активност изглежда подтиква търсенето на награда, когато хората я възприемат като тренировка, но не и когато гледат на нея като на забавление."
Самата публикация завършва със съвет към представителите на фитнес индустрията да предупреждават клиентите си за подсъзнателната им склонност да се награждават посредством свръхконсумация на десерти и други лакомства.
Предвид факта, че сравнително малко български фитнес инструктори четат изследвания и факта, че сравнително малко българи тренират с помощта на треньор, бихме могли на свой ред да призовем вас - трениращите, към малко повече съзнателност. Спрете се на физическа активност, която ви доставя максимално удоволствие и на която не гледате като на "тренировка". Или пък, ако много настоявате да се измъчвате, тренирайки, въздържайте се от неконтролирано награждаване всеки път след това.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00