Как чаят пречиства водата, в която го правим? 28.02 | 09:59
Чаят е една от любимите ни напитки през студените дни и не само

Чаят е една от любимите ни напитки през студените дни и не само. В зависимост каква разновидност предпочитаме, идват и различните ползи за здравето и настроението ни. Но има и някои позитиви, които са общи, независимо какъв точно чай пием - важното е да го правим редовно.
Според ново изследване на учени от Northwestern University, процесът по запарване на чая не само извлича полезните вещества от него, но и помага за прочистване на водата, която използваме за направата му, от тежки метали.
Изследователите откриват, че когато затоплим вода малко преди точката й на кипене, след което в нея сложим чай на листа или в пакетче за период не по-малък от 24 секунди, това действа положително на химичния състав на водата. В експеримента се използват различни видове чай - черен, зелен, бял, лайка и ройбос като някои са насипни, а други - в пакетчета, пише lifestyle.bg. Прави се пояснението, че торбичките, направени от найлон, отделят голямо количество микропластмаса в топлата напитка, но повечето днес се произвеждат от биоразградими материали като целулоза.
Именно и този вид торбички успяват да абсорбират най-много тежки метали от водата - като кадмий, хром, мед и цинк, дори и олово.
Оказва се, че има значение и колко фин е чаят, който използваме. Ако листата са смлени по на дребно, както например е при черния чай, се абсорбира по-голямо количество тежки метали от водата. Все пак се прави уточнението, че приготвянето на чай обикновено може да филтрира около 15% олово от питейната вода, и то при запарване в продължение на три до пет минути,. Колкото по-дълго е това време, толкова повече вещества се абсорбират, пише CNN.
Учените отбелязват, че чаят има голяма активна повърхност, която е свързана не само с абсорбирането на вещества, но и с освобождаването на ароматни съединения във водата. Но все пак подчертават, че накисването на пакетче чай в чашата не може да замести филтирането на водата, което е най-добрият начин да я направим безопасна за консумация.
Водещи
-
Задължително GPS приложение при курсовете и изпитите в автошколите от 12 юли
Приложението е безплатно и може да се използва на всякакви мобилни устройства.
09.07 | 13:45
-
Полиция и КПК влязоха в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и в енергийното министерство
Претърсват къщите на Росен Христов и Деница Златева
09.07 | 13:20
Най-четени
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30