Каква е истинската цена на телевизора в детската стая 14.04 | 13:46

Ново изследване показва, че гледането на телевизия лишава малките от сън

От iNews.bg

Наличието на телевизор в детската стая се асоциира с по-малко сън, а това може да има сериозен ефект върху здравето на малките. Това са основните изводи от едно ново изследване, което ще бъде публикувано в майското издание на списанието Pediatrics.

Проучването проследява над 1800 деца на възраст между 6 месеца и 8 години и открива малка, но последователна връзка между по-голямото излагане на телевизионни предавания и по-кратката продължителност на съня. То е част от Project Viva - дългосрочен проект, целящ да установи здравословните ефекти на няколко основни житейски фактора по време на бременността и след нея.

Данните за изследването са предоставяни от майките на децата от навършването им на 6-месечна възраст до седмата им годишнина на интервал от 1 година. Те включват информация за това по колко време дневно прекарват децата в стая с включен телевизор, по колко часа средно се гледа телевизия в домакинството, дали децата на възраст между 4 и 7 години спят в стая с телевизор и по колко часа средно спят те.

Резултатите гласят, че всеки допълнителен час, прекаран в гледане на телевизия, се асоциира със 7 минути по-малко сън на нощ, като ефектът е значително по-силен при момчетата, отколкото при момичетата.

Освен с директно намаляване на времето за сън, гледането на телевизия може да се отрази на възстановяването на малките и индиректно. Самото ярко лъчение от телевизионния екран вечерно време може да има негативен ефект върху секрецията на хормона мелатонин (неслучайно известен още и като хормон на съня) и по този начин да наруши качеството и продължителността на съня на детето.

Недостатъчното количество сън, от своя страна, е доказано вредно за възрастните и може да има още по-неблагоприятно въздействие върху здравето на подрастващите. Много изследвания разглеждат връзката между системното лишаване от сън и по-голямата склонност към напълняване, нарушения в познавателните функции, влошена инсулинова чувствителност и оттам - предразположеност към диабет от втори тип.

Липсата на сън води до значителен спад в нивата на тестостерон, което, имайки предвид по-голямата склонност на момчетата да злоупотребяват с телевизията, може да има нежелателни последици върху половото им развитие.

Недоспиването може да доведе и до други негативни ефекти от хормонално естество, намалявайки сутрешните нива на кортизол (известен още като хормон на стреса, без него събуждането ни би било невъзможно) за сметка на равнищата му през целия ден (когато би трябвало да са ниски).

Ненавременното лягане и хроничното лишаване от сън е в състояние да внесе смущения и в секрецията на хормона на растежа, който взема участие в толкова много процеси в детския организъм, че без него понятието "израстване" наистина би било лишено от смисъл - той е определящ за техния ръст, за костната им плътност, за мускулната им маса, за енергоразхода им, за правилното функциониране на имунната система.

С други думи, ненамесата във взаимоотношенията на детето ви с телевизора (компютъра, мобилния телефон и всяко едно електронно устройство с подобен развлекателен ефект) могат да доведат до последици, които са далеч по-сериозни от това, че рискувате да го пуснете да отиде сънено на училище.

Водещи

Най-четени