Какво да очакваме в областта на медицината през 2012-та 04.01 | 07:35
Експертите прогнозират, че сме все по-близо до откриването на лечение на рака с ваксини

Отминалата година бе доста успешна в областта на медицинските открития. Но дали такава ще е и 2012-та и какъв напредък може да очакваме в областта на медицината? Прогнозите за 2012 г. правят експерти, представени от MyHealthNewsDaily и публикувани във Foxnews.
Медицина ще е все по-близо до откриване на лечение на рака с ваксини
В продължение на 20 години изследователите проучват възможностите за лечение на рак с терапевтични ваксини. През 2012 г. техните усилия може и да се осъществят.
"Това е вълнуващ момент в лечението на рака с ваксина. Впечатляващо е разнообразието и вещае добро бъдеще", смята д-р Лари Уак, професор от Университета в Хюстън.
Повече от 250 клинични проучвания на ваксини, включително 34 за рак на гърдата, са в процес на разработване, в съответствие с Националния онкологичен институт.
Подобно на другите ваксини, ваксините за рак използват химически маркер на дадено заболяване (в единия случай - вирус, а в друг - злокачествен тумор), за да "обучат" имунната система на човек да се пребори с болестта.
Но за разлика от ваксините за грип или варицела, които са превантивни, ваксините за рак са част от лечението, след като вече ракът се е появил.
В момента се провеждат клинични изпитвания на терапевтични ваксини за лечение на рак на пикочния мехур, гърдата, шийката на матката, бъбреците, белия дроб, панкреаса и други форми на рак.
Разработване на ваксина срещу малария
Маларията е смъртоносно и инвалидизиращо заболяване. Световната здравна организация изчислява, че от 216 млн. случая на малария 655 хил. са смъртните случаи, най-вече при деца.
В края на 2011 г. учени обявиха, че са разработили ваксина, която може да спре развитието на много щамове на смъртоносната болест. Очакванията са, че през следващата година ще бъдат разработени много още по-ефикасни ваксини срещу малария.
Милиони ще дишат по-лесно
През декември 2011 г. Агенцията за опазване на околната среда обяви нови ограничения за емисиите на живак и токсини във въздуха, които ще предотвратят 11 000 преждевременни смъртни случаи и 4 700 сърдечни пристъпи годишно.
Естествено, въгледобивната промишленост разкритикува новите правила. Но според лекарите, ползите от тези ограничения ще са съществени за хората.
Според тях намаляването на фините прахови частици във въздуха ще предотврати хиляди преждевременни смъртни случаи и десетки хиляди сърдечни пристъпи, случаи на бронхити или пък астми.
Много лекарства ще станат по-евтини
Няколко от най-продаваните лекарства в Съединените щати ще загубят своите патенти през 2012 година, прогнозират специалистите. Това от своя страна ще даде възможност на производителите на генерични лекарства да продават своите.
В по-голямата си част, генеричните форми са еквивалентни на марковите лекарства. Те имат и друго предимство – по-евтини са.
Водещи
-
Костадинов нападна ПП-ДБ
Впоследствие Костадинов излезе на трибуната и заяви, че депутатите от ПП-ДБ, МЕЧ и „Величие“...
23.05 | 12:59
-
Пожарникари помогнаха на мъж, паднал в шахта в Русе
Екипите на РДПБЗН реагираха и на наводнени помещения в Сеново и пътен инцидент край града
23.05 | 12:45
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
-
АПИ променя движението по магистралите "Хемус" и "Струма"
Ще има две ленти към Варна и морето, за да се облекчи пътуването през трите почивни дни
23.05 | 11:30
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Калин Вельов напусна поста на заместник-министър на културата
Калин Вельов е назначен за заместник-министър на културата на 05.09.2024 г.
23.05 | 10:30
-
За първи път в Северна Македония са лабораторно потвърдени два случая на маймунска шарка
Лекарят, приел пациентите, ги е информирал за получените резултати
23.05 | 10:45