Какво се случва с клетките в дробовете на пушача 17.07 | 10:35

Цигарите убиват "генетичната програма" на белодробните клетки

От Антония Михайлова

Гените в клетките на дробовете на пушачите често започват да се държат хаотично. В резултат клетките стават "примитивни", делят се неограничено и това може да доведе до рак, се казва в статия, публикувана в сп. Stem Cell.

"Когато изпушите една цигара, клетките на дробовете ви губят част от заложената в тях генетична "програма". Те започват да приличат на по-примитивни клетки. Това не значи, че задължително ще се разболеете от рак, но пушенето подготвя почвата за него", пояснява водещият автор на статията Роналд Кристъл от Корнуелския университет в Ню Йорк, цитиран от РИА Новости.

В изследването на Кристъл и колегите му взели участие 20 непушачи и 31 пушачи с предполагаемо здрави дробове. Учените оценили състоянието им, сравнили структурата и съдържимото на клетките, разположени по повърхността на дихателните пътища. Тези клетки контактуват с цигарения дим при пушене и именно в тях започва да се развива белодробният рак.

Биолозите открили, че в клетките на пушача са били активни гени, които обикновено работят в стволовите клетки на ембрионите, които още не са се превърнали във "възрастна" тъкан. Част от тях е активна и в "разбунтувалите" се клетки при развитието на рак на белите дробове.

Обикновено активността на гените се намира под строг контрол на организма. В клетките на дробовете са гените, които отговарят за тяхната работа, в невроните на мозъчната кора – за работата на мозъка. Но в раковите клетки генетичният контрол е нарушен, което им позволява неограничено да се делят, да формират тумор и да се разпространяват извън пределите на органа.

Резултатите от изследването показват, че при пушачите клетките на дробовете започват да излизат от контрола на организма още на ранен стадий, когато тези изменения е невъзможно да се открият нито на рентгенови снимки, нито с други стандартни методи за диагностика. Предстои учените да изяснят какви последствия предизвикват тези изменения и как можем да се борим с тях.

Водещи

Най-четени