Кредитите ни разбиват сърцето и ни хвърлят в депресия 20.08 | 16:49

Банковите заеми негативно влияят на здравето, доказаха учени

От Антония Михайлова

Учените от Северозападния университет в САЩ изясниха, че кредитите може да допринесат за появата на проблеми с психическото и физическото здраве, а кредитополучателите са подложени на повишен риск от развитие на хипертония.

В изследване, чиито резултати са публикувани в сайта на вуза, взели участие над 8000 мъже на възраст от 24 до 32 години. Всеки пети млад човек, взел кредит, имал големи трудности с погасяването му.

Тези, които имали малки заеми, били по-неподатливи на депресия в сравнение с притежателите на кредити в милиони. При хората с най-големи дългове се отбелязвало повишаване на диастолното налягане с 1,3%, което увеличавало риска от хипертония със 17% и от инсулт – с 15%.

Учените установили също, че необременените с кредити студенти били по-комуникативни и повече общували със състудентите си. Взелите кредит за обучението си се стараели да се учат добре и след това да си намерят работа с високо заплащане. Имало и такива, които разглеждали кредита като изключително тежко бреме. Те се учели зле, но участвали в извънкласни мероприятия.

Годишно 60% от американските студенти теглят кредити за образованието си. Задлъжнялостта към март 2012 г. е надвишила 1 трилион долара. Кредитът за обучение стои на второ място в списъка със задължения, на първо място са ипотеките. Броят на абитуриентите, възнамеряващи да теглят заем за висше образование, е нараснал три пъти за последните осем години.

Последствията от финансовата нестабилност и кризата може да бъдат и много по-сериозни. В края на 2008 г. специалисти установиха въз основа на данни от предишната година рязка промяна в неблагоприятна посока на статистиката по самоубийства, предизвикани от депресия вследствие на непогасени дългове и загубена надежда за намиране на работа във връзка с растящата безработица.

Водещи

Най-четени