Купуваме австралийска система за диагностично свързани групи 28.07 | 10:16
Договорът за лиценз за ползване дава право на България и да доразвие продукта

България купува австралийската класификационна система за диагностично свързани групи (ДСГ). Това реши на Министерски съвет, съобщават от правителствената информационна служба.
Кабинетът е одобрил проект на договор за лиценз за права за ползване на класификационна система между Департамента по здравеопазване и застаряване на Австралия и българското правителство. Договорът също така дава право на страната ни да доразвие продукта.
Купуването на класификационната система е първата крачка от въвеждането на ДСГ, припомнят от пресцентъра на МС. Предстои купуването на групер, адаптиране на системата към българските условия, обучение на специалисти, както и нормативни промени.
Очаква се по-голямата част от тази работа да бъде свършена от новия Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), който бе създаден след сливането на НЦООЗ и НЦЗИ и оглавен от д-р Ивайло Ваклинов.
iNews припомня, че правителството одобри въвеждането на ДСГ на мястото на клиничните пътеки.
Според здравния министър д-р Стефан Константинов съвсем реалистично е през следващата година да отпадне плащането по клинични пътеки, като в рамките на една година болниците да работят с фиксирания си бюджет, а ДСГ да се въведат пилотно в няколко университетски болници.
ДСГ са най-удачният метод за финансиране на болниците, тъй като позволяват средствата да се разпределят по-справедливо и повишават контрола над разходите.
При тях заплащането на разходите при лечението се обвързва с пола, възрастта, тежестта на състоянието на пациентите и придружаващите ги заболявания.
По този начин болниците получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай. Така дори възрастните пациенти с множество усложнения стават желани пациенти и не се връщат от лечебните заведения.
Този метод на финансиране е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век. В момента той съществува в редица страни като Португалия, Ирландия, Словения, Дания, Австралия, Австрия, Белгия, Франция, Швейцария, Швеция, Германия, Италия, Испания и Холандия.
Водещи
-
Разсекретен документ на ЦРУ: Извънземни избили 23-ма войници
Нашествениците се разярили, след като летящата им чиния била свалена
08.04 | 21:00
-
Изпреварихме гърците по цени на храните
Пържолите са по 15 лв., но стигат за двама, краставиците и доматите в магазина вървят по 3 лв.
08.04 | 20:45
-
Красен Станчев: Задава се световна рецесия заради политиката на Тръмп
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата
08.04 | 20:30
-
Нов студен фронт сковава страната от 10 април
Силен и бурен вятър в цялата страна, в Североизточна България ще вали сняг и ще се образува...
08.04 | 20:16
Най-четени
-
Дянков: Може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.
Ще ни отложат за известно време, заради дефицита, смята той
08.04 | 17:20
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15