Къде отива кихането? 11.04 | 08:35
Когато кихнем, произвеждаме облак, който се разпространява на неподозирано голямо разстояние
Ново проучване на учени от Масачузетския технологичен институт показва, че кашлицата и кихането произвеждат газов облак, които разпространява своите потенциално инфекциозни капчици във въздуха на много по-големи разстояния от подозираното.
"Когато кашляте или кихате, можете да видите или почувствате по-големите капчици", казва Джон Буш (John Bush), професор по приложна математика в Масачузетския технологичен институт и съавтор на новия доклад по темата. "Но вие не виждате облака невидим газ. Този облак е в състояние да разшири значително обхвата на отделните капчици, особено малките."
Всъщност, проучването установява, че по-малките капчици могат да пътуват от пет до 200 пъти повече, отколкото, ако са свързани заедно в по-големи частици. Способността на тези капчици да останат във въздуха увеличава шансът им да се разпространят през, например, вентилационните системи.
"Вентилационната система може да се замърси по много по-пряк начин, отколкото смятахме първоначално", казва Лидия Буруиба, доцент в Катедрата по гражданско и екологично инженерство MIT.
Изследователите са използвали високоскоростни камери, лабораторни симулации и математическо моделиране, за да анализират кашлицата и кихането от гледна точка на механиката на флуидите. Техните заключения опровергават тезата, че по-големи капчици слуз летят по-далеч от малките, защото имат повече инерция.
Това би било вярно, ако траекторията на всяка капчица е несвързана с тази на околните. Но наблюденията показват, че капчиците в облака газ имат различия в техните траектории.
"Ако оставим на страна облака газ, ще забележим, че по-големите капки ще прелетят най-много няколко метра", казва Буш. "Но анализа на динамиката на облака газ показва, че по-малките капки не падат на земята като по-големите и могат да се носят наоколо по-дълго време, разширявайки обхвата си на действие".
"Облакът увлича размера си, смесвайки се атмосферния въздух", казва Буруиба. "Тъй като облакът расте, той забавя движението си и е по-трудно да се определи модела на движение на отделните капчици. Те могат да се носят из въздуха доста дълго време, преди да паднат на земята".
Целта на това проучване е да се разберат по-добре механизмите и моделите, които следват епидемиите и начина на разпространение на заразите.
Водещи
-
Предсказание на пророка Дядо Влайчо за 2025 г: Немотия и глад!
Според него светът ще бъде изправен пред тежки изпитания
12.01 | 18:00
-
БСП-ОЛ ще участва в правителството на ГЕРБ-СДС с четирима министри и вицепремиер
Със 102 гласа "За", 13 "Против" и 7 "Въздържал се" Националният съвет на БСП даде мандат за...
12.01 | 17:40
-
Зукърбърг: Белият дом ни притискаше да махнем верни неща за ефектите от COVID ваксините
Той заяви в подкаста на един от най-популярните онлайн водещи в САЩ Джо Роугън, че е бил...
12.01 | 17:20
-
Коалиция с ГЕРБ може да се окаже "целувката на смъртта, смята Манолова
"Позицията ни е ясна - ние винаги сме били против колаборация с ГЕРБ и ДПС", заяви лидерът на...
12.01 | 17:00
Най-четени
-
Пеевски: Ако цяла държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи?
„Правителството да се заеме с план за подкрепа на производствата, пострадали от високите цени...
12.01 | 10:00
-
Интензивни снеговалежи в Южна България
Зимата отстъпва през втората половина на януари
12.01 | 09:02
-
Честваме Св. Татяна
Вярва се, че името носи на притежателките си духовна сила и покоряваща красота
12.01 | 09:30