Лекар: Има случаи на млади пациенти, които получават мозъчни инсулти след прекаран COVID-19 05.05 | 12:43
След белия дроб най-засегната от SARS-CoV-2 е нервната система, казва неврологът. „Пост-COVID синдромът се свързва основно с неврологичните оплаквания, с т. нар. „мозъчна мъгла“
![Лекар: Има случаи на млади пациенти, които получават мозъчни инсулти след прекаран COVID-19](http://inews.bg/pictures/940397-1_1004.jpg)
"Имаме случаи на млади пациенти, които получават мозъчни инсулти, и единствената причина, която откриваме за това след обстойни изследвания, е преживеният COVID-19." Това посочва доц. Росен Калпачки – ръководител на Клиниката по нервни болести към УМБАЛ "Св. Анна" в интервю за кампанията "+ мен" за ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19. "Става въпрос за мъже и жени по на 30-40 г., които са били здрави, без никакви рискови фактори за инсулт – без високо артериално налягане, без промени в липидите, без сърдечни заболявания, и изведнъж правят инсулт", уточнява доц. Калпачки.
След белия дроб най-засегната от SARS-CoV-2 е нервната система, казва неврологът. "Пост-COVID синдромът се свързва основно с неврологичните оплаквания, с т. нар. "мозъчна мъгла". Много дълго време тези пациенти се чувстват уморени, концентрират се трудно, имат главоболие, световъртежи и не могат да се върнат към обичайния начин на живот. За всичко това са виновни неврологичните нарушения. Това е и още една причина да препоръчвам ваксинацията – за да си спестят хората бъдещи здравословни усложнения", съветва доц. Калпачки.
По думите му всички над 6 000 болни с COVID-19, които са преминали през болница "Св. Анна", са консултирани неврологично. Доц. Калпачки е категоричен, че пандемията е повишила риска от по-тежко боледуване и усложнения при болните с неврологични заболявания. "Връзката тук е двупосочна, но е по-скоро по посока на това, че преболедуването на COVID-19 причинява по-тежко протичане на основните им заболявания, а не толкова, че неврологичните заболявания предполагат по-тежък COVID-19. Хората с неврологични заболявания боледуват от COVID-19 много по-често, когато не са ваксинирани. В нашата клиника сме имали и пациенти, които са били с COVID-19 и след ваксинация, но при тях заболяването е протичало далеч по-леко", уточнява неврологът.
Пандемиите от други заболявания и специално респираторни не са новост за човечеството, казва доц. Калпачки. Единственият начин, по който хората са се справяли с всякакви епидемии, е, когато почти 100% от тях са ваксинирани. "Няма неврологично заболяване, което да е противопоказание за ваксинация срещу COVID-19. Ваксината може единствено да ни предпази", категоричен е той. "След като искаме във всяко нещо да бъдем част от Европа, трябва и във ваксинацията да се стремим към същото. Просто в Европа далеч по-голяма част от населението е ваксинирана. Как го постигнаха те, не знам, но и ние трябва да го направим", убеден е доц. Калпачки.
Водещи
-
Ето какви суми ще получат родителите, според Бюджет 2025
11.02 | 21:00
-
Зомбори се връща в „Капките”
11.02 | 20:40
Най-четени
-
КТ „Подкрепа“: Над 90 % от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си
Това показва анкета на Конфедерацията
11.02 | 17:00
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%
Това сочат данните и изчисленията към момента
11.02 | 16:30