Лекари: Есента дойде, гответе се за вирусите 23.09 | 13:40

Двойно повече пациенти с грипни симптоми преглеждат вече личните лекари

От iNews.bg

От вчера вече официално е есен. А според лекарите това означава, че и рискът от вирусни заболявания се увеличава. "Със застудяване на времето, когато престанем да отваряме прозорците, започват инфекции на горните дихателни пътища. През месец октомври и половината на ноември има обикновено респираторни вируси, които не дават усложнения”, обясни перед Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести. проф. Тодор Кантарджиев.

От думите му стана ясно, че у нас се очаква нов щам на грипа "Мичиган". Основната опасност от него е запушен нос и хрема, а боледуването продължава 2 седмици. Ако обаче това продължи по-дълго и човек има болки в главата, при ставане от сън, вече трябва да се мисли за бактериални усложнения.

"С училището ще започне и скарлатината и ангините”, обясни проф. Кантарджиев. Пикът на грипа обаче ще е декември или януари.

За увеличаващата се опасност от грипни заболявания предупреждават и личните лекари. С понижаването на температурите традиционно се увеличава рискът от разпространение на вируси. Характерни за есента са инфекциите на носа и гърлото. Най-застрашени от заразяване са децата, възрастните и хората с хронични заболявания.

Личните лекари от София вече отчитат ръст на заразените с вирусни инфекции. През изминалата седмица доктор Гергана Николова е прегледала двойно повече пациенти в сравнение с началото на месеца. Голяма част от тях били с висока температура, кашлица, болки в гърлото и запушен нос - симптоми, характерни за есенните вируси.

"Ако сте млад, здрав човек и започнете една симптоматична терапия, ако не ви мине в първите 24 часа, обадете се на личния си лекар. Но ако имате малко дете, възрастен родител, имате хронично заболяване - обадете се веднага, защото рискът при тези пациенти е много по-голям.

Най-тежкото усложнение, което могат да причинят респираторните инфекции, е вирусна пневмония, а самолечението с антибиотик не е препоръчително”, предупреждава д-р Николова в ефира на БНТ. Тя допълва и че е много голям рискът от усложнение – на първо място от неправилната терапия по отношение на вирусите. А също и от прилагането на антибиотиците безконтролно.

Според директора на Националния център по заразни и паразитни болести, в повечето случаи вирусните инфекции се лекуват за около седмица, но около 25% от пациентите боледуват 14 дни.

Щамовете, които се очакват тази година са познати у нас, уточни д-р Кантарджиев и напомни, че най-подходящото време за поставяне на противогрипни ваксини е месец преди настъпването на грипа. Имунизационният кабинет на Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) предлага услугата от средата на септември, но интересът не е голям.

"Имунизацията ни предпазва от усложненията и помага за по-леко протичане на заболяването. В някои случаи можем да се разболеем, но това е единственото нещо, което ни предпазва срещу сезонния грип”, обясни д-р Наталия Спиридонова - директор "Надзор на заразните болести" в СРЗИ.

През миналата година в кабинета са имунизирани около 700 души. Противогрипната ваксина е препоръчителна за децата, пенсионерите, хората с хронични заболявания, работещите в сферата на транспорта и услугите. Тази година има и нова ваксина, която предпазва от 4 грипни щама.

Водещи

Най-четени