Лекарите скочиха срещу здравната реформа 04.11 | 19:18
Реформа се прави с пари, дискусия и консенсус, другото е имитация на реформи, смятат лекари и синдикати
Без да има консултация със социалните партньори, не би следвало да се правят реформи в здравеопазването. Това каза вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов по време на Национална конференция на тема "Финансиране на системата на здравеопазване през 2012 г.”, организирана от Българския лекарски съюз (БЛС).
В този бюджет няма средства за реформи, тъй като той е консервативен и повече пари в него не са заложени, заяви Кокалов. Според него, за да се промени здравеопазването, било то болнично или извънболнично, е необходимо да има средства, а с наличните в бюджет 2012 като качество, то ще остане на същото ниво.
"Ако някой анонсира реформи, то това са скрити замисли за съкращения или да пострадат едни за сметка на други, но за реформа не може да става и дума", коментира вицепрезидентът на КНСБ.
По думите му реформа се прави с пари, дискусия и консенсус, другото е имитация на реформи, вероятно с други цели, но не и за по-доброто здравеопазване на българите, констатира още той.
В здравеопазването е необходимо да има промени, но не и по-начините, по които се правят. Всички партньори на правителството в здравния сектор трябва да са убедени в ефективността на промените и те да са премислени и адаптирани към българските условия.
По отношение на преминаването на Спешната помощ към областните центрове, здравният синдикат смята, че е по-важно да се направи реформа в начина, по който се предоставя Спешната помощ и по отношение на този, който я предоставя.
Освен това - с тази реформа остава не ясна съдбата и на фелдшерите, които заместват лекарите и Спешната помощ в малките населени места и планинските райони, където няма медицински екипи, поясни Кокалов.
"Да не забравяме, че Спешната помощ не е само в София, Пловдив и Варна", коментира вицепрезидентът на синдиката.
Според Кокалов премиерът Борисов е бил подведен по отношение на изказването си, че 1200-1300 човека ще бъдат съкратени от администрацията на Спешната помощ, тъй като едва ли има толкова много служители в нея.
На същото мнение бе и председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов, който заяви, че 1500 души администрация в тази система няма. Реформата, която правителството предвижда да въведе, няма да доведе до добри резултати. Той даде пример с далечната 1998 година, когато 60% от жалбите на пациентите са били срещу Спешната помощ, която е била по същия модел към болниците и областните центрове.
"В медицината е недопустимо да се правят опити на принципа проба-грешка", коментира д-р Цветан Райчинов.
Според него парите, предвидени за здравеопазване в бюджет 2012 като глобална сума са същите като през 2011 г., но ако се има предвид инфлацията и поскъпването на стопанските разходи като горива, отопление, газ и други са даже по-малко от миналата година.
Д-р Райчинов заяви, че това са възможностите на държавата и лекарите ще се справят с тези пари.
"Аз не виждам модел на здравна реформа и за мен такъв не съществува", изрази мнението си относно реформата председателят на Български лекарски съюз.
Заместник-министърът на здравеопазването Кирил Добрев каза, че идеята за реформа е интересна и тя би могла да осигури по-пълноценно функциониране на Спешната помощ. По думите му това е модел, който дава възможност да се увеличи Фонд "Работна заплата" за работещите в сектора. Той увери, че тази реформа все още не е започнала, тепърва предстоят разговори и дискусии по нея.
"Реално реформата ще стане тогава, когато има възможност да се приложи", коментира Кирил Добрев.
Когато един министър се изказва, той трябва да познава първо нормативната база и второ - точно обективното състояние в здравеопазването, каза д-р Мариана Кирилова, завеждащ отделение на Спешна помощ в Горна Оряховица.
Виновен е здравният министър, който трябва да си представи цялостната визия за реформата, която да гарантира добро здравеопазване на населението и не да прави реформа от вечерта до заранта, каза още тя.
Националната конференция на тема "Финансиране на системата на здравеопазване през 2012 г.”, организирана от Българския лекарски съюз (БЛС), продължава и на 5 ноември.
Водещи
-
Фънки празнува 65 г. 3 дни с приятели на прасе
Той си пожела Maserati с четири врати за празника
19.01 | 15:30
-
Проф. Болева: Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме в Еврозоната
Обаче ако много я вдигнем през януари, това ще се отрази, смята финансистъът, преподавател и...
19.01 | 18:00
-
Въздушна линейка спаси израелец, паднал от тераса в Банско
Чужденецът е открит да лежи в неадекватно състояние
19.01 | 17:40
-
Калин Стоянов: От залязващата коалиция ПП-ДБ са се фиксирали болезнено върху Пеевски
Тези хора имат спешна нужда от медицинска помощ, пише в пост във Фейсбук бившият вътрешен...
19.01 | 17:20
Най-четени
-
Цените на горивата вървят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00
-
ПП-ДБ иска промяна на назначение в кабинета „Желязков”
е настояват ГЕРБ да се откаже от номинацията на Ивайло Иванов за началник на кабинета на...
19.01 | 14:00
-
Рая Назарян: Борисов далновидно, отговорно и държавнически отстъпи
Разпределението на втория ешалон постове започва във вторник
19.01 | 13:20