МвнР предупреждава българите в Южна Америка за три смъртоносни вируса 19.02 | 17:29
Външно посочва 7 държави, в които има епидемия на зика, денге и шиконгуня
Министерството на външните работи (МВнР) предупреди българите, пътуващи за Бразилия, Колумбия, Еквадор, Перу, Венецуела, Суринам и Гвиана, да следват стриктно отправените съвети на официалните власти от санитарно-хигиенно естество и да проявяват бдителност и предпазливост. Ведомството отправя препоръката във връзка с широкото разпространение на вирусите зика, денге и шиконгуня.
Предвижданията на Световната здравна организация (СЗО/WHO) са за пандемия на вируса зика през 2016 г. в Южна Америка, напомнят от външно министерство.
От МВнР препоръчват на пътуващите или пребиваващите в тези страни да се регистрират на сайта на ведомството и да предоставят координати за връзка на посолството на България в Бразилия.
Бразилското министерство на здравеопазването е предупредило за "много сериозен епидемичен взрив" на заболявания, причинени от вируси, които се пренасят от египетския комар Aedis Aegypti – зика вирус, денге, шиконгуня.
Доказано болните след зараза със зика към момента са 5 079. Най-много случаи са регистрирани в Рио де Жанейро – 85 заболели и 166 случая на микроцефалия. Смята се обаче, че от април 2015 г. досега са заразени между 500 000 и 1,5 милиона бразилци. Има само няколко смъртни случая.
Причина за епидемията са много високите температури и проливните дъждове в Бразилия, които предразполагат развитие на свръх-популация на комарите. Друга причина е най-голямата за последните 70 години суша в страната до края на 2014 г. Тогава много жители са се запасявали с вода, която съхранявали в съдове по домовете си. Установено е, че именно в съдове със застояла вода са се развили 75% от комарите, преносители на вирусите зика, денге и шиконгуня, посочва МВнР.
Симтомите на зика са температура, болки в слепоочията, поява на червени петна по кожата и в бялото поле на очната ябълка, сърбежи. Диагностичният тест, прилаган в бразилиските болници, струва 900 реала - около 200 евро. Лечението е с ацетаминофен (парацетамол).
Не по-малки са притесненията на здравното министерство на Бразилия и от бума на заболяванията от денге – над 100 000 случая от началото на 2015 г. досега. Само в Рио де Жанейро се регистрират по 2 500 случая месечно. Особено опасен е хеморогичният денге–вирус, който причинява кръвоизливи и често завършва със смърт на пациента. През 2015 г. във Федералния окръг Бразилия са регистрирани 10 338 случая на денге.
Водещи
-
Отменят грипната епидемия във Варна - учениците се връщат в клас в понеделник
Остава строгият филтър в детските градини и ясли.
05.02 | 11:30
-
Учителите са в протестна готовност
"Учителската заплата в момента е доста ниска, за да бъде привлекателна за младите хора",...
05.02 | 11:15
-
Мерките за грипната епидемия в Пловдив отпадат от днес
Намаляването на болните се дължи до голяма степен на преминаването към онлайн обучение, при...
05.02 | 11:00
-
Кои са най-търсените професии през 2025 година?
Експертът подчерта съществената разлика във възнагражденията между различните образователни...
05.02 | 10:45
Най-четени
-
Желязков: До десет дни ще бъдат представени параметрите на Бюджет 2025
Ще внесем бюджет, който бих нарекъл бюджет на стабилизирането на публичните финанси, за който...
05.02 | 10:15
-
Кои са най-търсените професии през 2025 година?
Експертът подчерта съществената разлика във възнагражденията между различните образователни...
05.02 | 10:45
-
Зеленски заяви, че би се съгласил на директни преговори с руския президент
Кога ще се проведе
05.02 | 09:00