Медицинските сестри на национален протест днес 01.03 | 09:22
Исканията са им за по-високи заплати и по-добри условия на труд

Национален протест готвят медицинските сестри от цялата страна в петък пред Министерство на здравеопазването, предаде БГНЕС.
Основните им искания са за стартова работна заплата от две минимални работни заплати и регулиране на работното време. Проблемът идва от факта, че често им се налага заради ниското заплащане да работят извънредно и на две работни места.
Секторът настоява също за цялостна държавна политика за работата на медицинските сестри, лаборанти, фелдшери, физиотерапевти.
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) стартира на 15 февруари 2019 г. подписка под надслов "Здравните грижи сега са нашето общо утре”. От бранша очакват исканията им да бъдат подкрепени от медицинските специалисти и граждани в цялата страна.
Трите основни искания, които Асоциацията е поставяла неизменно през последните 10 години са: Политическо съгласие за достойни условия на труд, професионална квалификация и възнаграждения. Задължително спазване на заложените в колективния трудов договор договорености. Дългосрочна стратегия за здравните грижи – до 2030 г. и План за действие с точно определени срокове и отговорни институции.
Сред мотивите за стартирането на подписката Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи посочват продължаващата вече 20 години реформа в системата на здравеопазването. Заради ниското заплащане и лошите условия на труд много специалисти са заминали да работят в чужбина или са се отказали от професиите си.
В лечебните заведения се пренебрегват дори и най-минималните стандарти за съотношение между медицински специалисти и брой обгрижвани пациенти. Средната възраст на медицинските сестри, акушерките, фелдшерите, рехабилитаторите, медицинските и рентгенови лаборанти е 55 години. Според тях здравеопазването е в сериозна криза, а липсата на медицински специалисти може да доведе до затваряне на болници.
Събирането на подписи ще продължи до 15 март 2019 г., след което те ще бъдат внесени в Министерския съвет.
Водещи
-
"Галъп": Президентът дебне в засада
Знамената на т. нар. партии от демократичната общност изгарят едно след друго, казва...
27.06 | 17:59
-
Гуцанов: Най-важно е сляпо-глухите хора да бъдат приобщени чрез социалните предприятия
По думите на министъра приобщаването на тази група може да стане чрез социалните предприятия,...
27.06 | 17:40
-
Нов нелегален "дом на ужасите": Изясняват чия собственост е обектът
Домът никога не е разполагал с лиценз, заяви вчера социалният министър Борислав Гуцанов
27.06 | 17:20
-
В България гнездят 47 двойки от застрашения в световен мащаб царски орел
За сравнение преди 25 години те са били едва осем
27.06 | 17:00
Най-четени
-
Ивелин Михайлов направи остри изявления срещу управлението в България
Критики към политически лидери
27.06 | 12:15
-
Радев пита: Къде са парите – за свлачища, язовири
На въпрос дали критиките му са насочени към лидера на партия ГЕРБ Бойко Борисов, Радев...
27.06 | 14:15
-
Започнаха нови ремонтни дейности по автомагистрала "Тракия"
Завършване на ремонта край Сливен
27.06 | 09:59
-
Дъжд от оставки в ПП
А идеите и принципите, които обединяваха хората по структурите в страната, сякаш останаха на...
27.06 | 12:59