Мобилните телефони – вредни за неродените деца? 19.03 | 20:56

Използването на мобилни телефони при бременността може да предизвика поведенчески смущения при децата

От Георги Георгиев

Микровълновите лъчения от клетъчните телефони по време на бременност оказва влияние върху развитието на мозъка на детето и може да доведе до хиперактивност. Това сочи ново проучване на медицинския училище в Йеил, цитирано от MedicalXpress.com.

Резултатите, които са базирани върху изследвания върху мишки, са публикувани миналата седмица в издание на сп. Nature.

"Това е първото експериментално доказателство, че излагането на ембриона на радиочестотното излъчване от клетъчните телефони оказва влияние върху поведението на възрастните индивиди", казва ръководителят на проучването специалист по репродуктивна ендокринология проф. Хъг Тейлър.

Тейлър и неговите колеги изложили бременни мишки на радиация от клетъчни телефони с изключен звук. Самите апарати били поставени върху клетката на мишките и били в активен режим на разговор по време на експеримента. Под същите условия била поставена и контролна група от мишки, при които обаче клетъчните телефони били деактивирани.

В последствие екипът измерил електрическата активност на мозъка на порасналите мишките, които били изложени на облъчването като ембриони. Гризачите били подложени и на набор от психологически и поведенчески тестове.

В резултат учените открили, че мишките, които били изложени на радиация, имали по-голяма склонност към хиперактивност и притежавали ограничен паметов капацитет в сравнение с мишките от контролната група. Проф. Тейлър отдал разликите на влиянието, което облъчването оказвало върху развитието на невроните на префронталния кортекс на мозъка.

Хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ) представлява смущение в развитието, свързано с невропатология, локализирана в същия мозъчен регион. ХРНВ се характеризира са липса на внимание и хиперактивност при страдащите от него

"Ръстът на поведенческите смущения при човешките деца може да се дължи отчасти на излагането на радиацията от клетъчните телефони", заключава Хъг Тейлър. Ученият обаче допълва, че са нужди допълнителни изследвания при хората, за да се разберат по-добре механизмите на влияние на този вид лъчение.

Учените се надяват, че благодарение на подобни изследвания в бъдеще ще могат да се създадат граници на облъчване, под които използването на клетъчни телефони от страна на майките по време на бременност е максимално безопасно.

Водещи

Най-четени