Може ли канабисът да замени опиоидните болкоуспокояващи? 08.03 | 19:15
Опиоидите са ефективни, но водят до силно пристрастяване

Медицински предписаният канабис би могъл да се превърне в добра алтернатива на опиоидите, използвани за справяне с болка. Това е установено с помощта на проучване, включващо хиляди пациенти.
Хората съобщават, че изпитват по-малко болка и могат да функционират по-добре физически и социално след употреба на медицински канабис.
Установено е още, че по-голямата част от тях, които приемат оксикодон, кодеин и други опиоиди за лечение на своята болка, успяват да ги спрат или да я намалят чрез използване на медицински канабис.
Според резултатите медицинският канабис и лекарствата на базата на канабис, под подходящо медицинско наблюдение, биха могли да намалят употребата на опиати при определени хора, което да предотврати тяхната опиоидна зависимост.
Опиоидите са ефективни болкоуспокояващи, освен това обаче, те водят до силно пристрастяване. Фаталните случаи от предозиране с наркотични вещества в САЩ, включително и опиоиди, са нарастнали с повече от 550 000 смъртни случая от 1999 до 2020 г.
Поради тази причина експерти непрестанно търсят алтернативни методи за справяне с хроничната болка.
В изследването са включени 2183 участници с редица състояния - тревожни разстройства, хронична болка, депресия, безсъние и посттравматично стресово разстройство. Повечето от тях използват медицински канабис ежедневно.
След попълването на анкета, изследователите правят анализ на техните отговори. Те установяват, че според 90,6% от участниците медицинският канабис е много полезен в лечението на тяхното медицинско състояние. За 88,7% от тях той е изключително важен за качеството им на живот, предава puls.bg.
Отбелязано е и подобрение в нивата на болката при 85,9% от участниците. За около 84% от тях здравословните проблеми не повлияват на нормалните им социални дейности толкова, колкото преди, а за повече от половината физическите дейности - от домакинска работа до тичане, не са толкова трудни, колкото са били преди да започнат да използват медицински канабис.
68,7% имат поне един страничен ефект, най-честите от които са сухота в устата, повишен апетит и сънливост.
61% от участниците са приемали опиоиди, преди да им бъде предписан медицински канабис, като много от тях - 70,5%, са ги приемали поне две години.
Допълнителен анализ установява, че 79% от тези, които са приемали опиоиди, успяват да ги спрат или намалят. Броят на участниците, приемащи хидрокодон с ацетаминофен и оксикодон с ацетаминофен, двата най-често използвани опиоида в проучването, е намалял пет пъти.
Водещи
-
Кузчан Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
20 сигнала в ГИТ за нарушения при работа в жегите
Само два от тях са за работа на открито
26.07 | 11:40
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20
-
Над 50°C във влак, затворени прзорци, без климатик! Масички - на ластик!
За поредното безобразие алармира пътничка
26.07 | 11:00
Най-четени
-
Голям пожар гори над село Илинденци
Няма непосредствен риск за хората и техните домове
26.07 | 09:40
-
Делян Пеевски: Антикорупционната комисия трябва да бъде закрита
Това е единственият начин да бъде прерязана пъпната връв, която свързва тази структура с...
26.07 | 10:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20