Можем ли да се отървем от късогледството? 21.07 | 14:21
На зрението ни влияят генетични фактори, но също и околната среда и начинът на живот

Огледайте се наоколо в офиса – половината от колегите носят очила, останалите на пръв поглед са добре със зрението. Да, ама изненада – част от тях носят лещи и реално голяма част страдат от проблеми с очите.
За всеки, който има ограничено зрение, проучванията на учените в тази област винаги са интересни.
Австралийските учени пък са попаднали на интересен факт, който може да заинтригува всеки, не само носещите очила. Те са открили, че някои от жителите на остров Норфолк страдат много по-рядко от късогледство. Още нещо пре-любопитно – тези хора са потомци на бунтовниците от кораба "Баунти".
Историята разказва как деветима моряци от кораба са се заселили на остров Питкерн през 1789 година. По-късно се местят на остров Норфолк, пише АВС. В момента населението на Норфолк е около 1,2 хил. души, а половината от тях са потомци на моряците и техните полинезийски съпруги.
В Австралия като цяло от проблеми със зрението са засегнати около 16% от населението. Подобен е процентът и за жителите на остров Норфолк, но с едно голямо изключение - хората, дошли от остров Питкерн, които страдат два пъти по-рядко от миопия.
Изследователите сега са изправени пред идеалната ситуация за проучване на здравословен проблем - затворена среда, едни и същи условия и навици на живота и различна честото на проявление на заболяване. Така че, може би ще успеят да намерят отговор защо страдаме от късогледство и най-важното - можем ли да го избегнем.
Всъщност на Зеления континент разпространението на късогледството е много по-ограничено спрямо други развити държави. В САЩ например от миопия страдат над 33% от населението, по данни на Националния институт по здравето на очите. Данните освен това са валидни за 2008 година, а тенденцията съвсем не е към намаляване на случаите.
Според учените, за да има част от населението на остров по-нисък процент на заболявания на очите, при положение, че живеят в една и съща среда, можем да говорим за наследственост. На тези хора генетично им е заложено "да дадат отпор" на късогледството.
Има и още нещо, коментира проф. Мейки – тези хора прекарват много време на открито, което е фактор за предпазване на зрението.
От Националния институт по здравето на очите признават, че състоянието на зрението се влияе не само от генетични фактори, а и от околната среда и навиците на живот. Животът в затворени пространства и пренаселени градове също може да се окаже причина за лошото зрение.
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20