На всеки 10 минути 1 човек у нас получава инсулт 26.10 | 13:20
Случаите рязко снижиха възрастовата граница
Мозъчният инсулт е едно от най-честите социално-значими заболявания със значителна смъртност и инвалидизация. България е сред страните с най-висока честота на случаите. Годишно около 45 000 души у нас получават инсулт или по един на всеки 10 минути. В навечерието на Световния ден за борба с инсулта, лекарите от Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив успяха на 90% да възстановят млада пациентка, претърпяла инсулт. Нещо, което се случва изключително рядко според медиците. Борислава Баева е само на 28 години. Инсултът я покосява във фитнес залата, докато тренира кардио упражнения.
"Всичко беше наред, докато в един момент не ми стана лошо. Паднах заради световъртеж на земята. Тогава не знаех, че не мога да си движа ръцете и краката, че съм парализирана”, разказа момичето пред НОВА.

Снимка: стопкадър/НОВА
Цялата лява част на тялото ѝ се парализира. Губи и говора си. С линейка е откарана в Университетската болница "Свети Георги". Поема я екипът на новооткрития Център за лечение на мозъчно-съдови заболявания, който е единственият в Южна България. Неврохирурзите и специалистите по образна диагностика решават да използват нов метод, за да минимизират последствията от инсулта. Прилагат ангиографска техонология, с която премахват тромба.
"При нея имахме късмет, че тромбът беше изваден още от първия ни опит. Може би е целуната от Господ”, обясни д-р Иван Попов от Отделение по образна диагностика в УМАБЛ "Св.Георги"- Пловдив.
Така след 24 часа започва да движи левия си крак, а 48-часа по-късно и засегнатата лява ръка. Лекарите казват, че това е голямо постижение, но то се дължи и на факта, че пациентката е постъпила на втория час от началото на инсулта.
За съжаление през последните години лекарите отчитат тревожна тенденция инсултът засяга все по-млади хора и това може би се дължи и на друга причина.
"Може би тук роля играе и COVID пандемията. Вирусната инфекция засяга съсирването на кръвта и води до доста усложнения”, разказа д-р Ерай Халил – лекар в Клиника по нервни болести.
Прогнозата на лекарите е, че Борислава ще се възстанови напълно в рамките на година.
Водещи
-
Привърженици на "Величие" протестират пред Съдебната палата в София в защита на задържаните по делото "Исторически парк"
Протестиращите се заканиха да останат пред сградата на Съдебната палата, докато няма решение
04.12 | 11:14
-
Лаура Кьовеши откри офис на европрокуратурата в София
През юли тази година Министерският съвет предостави сградата на бул. „Ал. Стамболийски“ №45 в...
04.12 | 11:00
-
"Възраждане": Нестандартна провокация накара всички отново да заговорят за референдума за лева
Артистичен транспарант привлече вниманието на всички - от най-апатичните до най-върлите...
04.12 | 10:45
-
България зае 19-то място по военни разходи в Европейския съюз
На дъното по разходи на човек
04.12 | 10:30
Най-четени
-
Православната църква почита паметта на Света Варвара
Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги...
04.12 | 08:44
-
След единодушния вот: започват нови преговори по Бюджет 2026
В сряда депутатите единодушно подкрепиха изтеглянето на държавната план-сметка, както и на...
04.12 | 08:59
-
Депутатите ще изслушат министъра на вътрешните работи Даниел Митов
Ден по-късно директорът на СДВР съобщи, че има общо 71 задържани и че нападателите са...
04.12 | 09:45