Научната фантастика става реалност. Създават бебе с трима родители 23.07 | 17:21

Медицинската процедура може да прати в историята генетични заболявания

От Цанка Донкова

Научната фантастика скоро може да се превърне в реалност, а генетичните заболявания да останат само в учебниците по медицина. Това може да се случи в съвсем близко бъдеще, след като стана ясно, че създаването на бебета, като се използват яйцеклетки и сперматозоиди от трима донори, скоро може да се превърне в легална процедура във Великобритания. Медицинската ин витро процедура е получила силна обществена подкрепа и скоро парламентът може да одобри прилагането ѝ, съобщава BBC.

Идеята е технологията да се прилага само върху деца, които страдат от наследствени заболявания, свързани с митохондриите. Такива може да са болести като мускулна дистрофия, слепота и мозъчни заболявания.

Митохондриите произвеждат енергията във всяка човешка клетка и около 1 на 6000 бебета се раждат с тежки митохондриални нарушения. Жените с дефектни митохондрии многократно правят спонтанен аборт.

Специалисти от университета на Нюкасъл посочват, че ако се използва сперма и яйцеклетки от родители и допълнителна яйцеклетка от друга жена, тези заболявания могат да бъдат предотвратени. Просто при процедурата се използва ДНК от втората майка, която се имплантира на мястото на дефектната в яйцеклетката на първата майка. Смята се, че това може да попречи на децата да наследят инвалидизиращи генетични заболявания.

Според други учени обаче няма ясни доказателства, че процедурата ще бъде успешна и безопасна и че трябва да се направят още изследвания. Това е и причината правителството да изчаква с легализацията.

Остават опасенията също, че според еволюционната теория несъответствие между ДНК в митохондриите на донора и в тази на майката могат да доведат до потенциално непредвидими последици за ембриона.

Водещи

Най-четени