Национална програма ще ограничава последиците от хроничните незаразни болести 23.07 | 14:17
Програмата се изготвя съвместно от МЗ, СЗО, МОМН, МТСП, МФВС, НЦОЗА, научни и неправителствени организации

Ограничаването на рисковите фактори, водещи до хронични незаразни заболявания е сред основните цели на разработваната от Министерството на здравеопазването (МЗ) Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести (2013 – 2020 г.).
Програмата се изготвя съвместно от МЗ, СЗО, МОМН, МТСП, МФВС, НЦОЗА, научни и неправителствени организации, съобщават от пресцентъра на здравното министерство.
Статистиката показва, че над 80% от смъртните случаи в България през последните десетилетия са причинени от незаразни болести като сърдечно-съдовите заболявания, злокачествените новообразувания, хроничните респираторни болести и диабета.
Националната програма ще обхваща периода 2013-2020 г. и ще бъде насочена към подобряване здравето на населението и повишаване качеството на живота чрез намаляване на преждевременната смъртност, заболяемост и инвалидизация, причинявани от хроничните незаразни болести.
На проведената работна среща партньорите по проекта за Национална програма обсъдиха допълнителни предложения, след което окончателният вариант на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (2013 – 2020 г.) и Плана за действие към нея ще бъдат разгледани от ръководството на МЗ и публикувани на сайта на МЗ за 14-дневно обществено обсъждане.
Водещи
-
Голям пожар избухна рано тази сутрин в столичния квартал "Илиянци"
Според предварителна информация, складът е с площ около 1000 квадратни метра. До момента няма...
03.09 | 10:59
-
Желязков ще отговаря в НС за проблема с GPS сигнала при визитата на Урсула фон дер Лайен
Изслушването беше включено в програмата на парламента за тази седмица по предложение на Атанас...
03.09 | 10:45
-
Балабанов: Предишните четири вота на недоверие показаха колко е некомпетентна и разединена опозицията с техните несъстоятелни тези
Всичките опити до момента показаха само едно - че има нужда от стабилно правителство
03.09 | 10:30
-
Бойко Борисов очерта основните приоритети за новия политически сезон
Излъчването на химните на България и на ЕС, обаче, прекъсна Борисов, после той продължи.
03.09 | 10:15
Най-четени
-
Има задържан във връзка с дерайлиралия трамвай в София
Подлезът е обезопасен, а двете мотриси вече са изтеглени
03.09 | 09:15
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Православната църква почита свети Антим Никомидийски - епископ, загинал мъченически за вярата си
Управление в тежки времена
03.09 | 09:45