Наш професор от Берн: Коронавирусът не остава трайно в мозъка 03.04 | 15:07
Недопустимо с предимство да бъдат ваксинирани корпоративни клиенти като банки, застраховатилни компании и др.,казва д-р Илиев

Засега това, което знаем от различни екпериментални данни е, че коронавирусът има достъп до мозъка, но няма данни, че остава трайно там. Това заяви в ефира на БНТ д-р Аспарух Илиев от Лабораторията по инфекция на мозъка в Университета в Берн и експерт по безопасност на ваксините.
"Самата загуба на обоняние е част от нарушение във функциите на структура, свързана с мозъка. Експерименти с животни, с плъхове показват, че вирусът има способността и качеството да се скрива в мозъка, но за момента нямаме данни, че след преболедуване вирусът остава там. Това, за което към момента имаме данни и което показват изследванията е, че вторичната късна имунна реакция след болестта е причина за остатъчните оплаквания след болестта, които някои опистват като постковид синдром, а когато са по-дълги като дълъг ковид, свързани с нарушение в концентрацията, с нарушение в паметта, с възможността да изпълняваме по-сложни занимания. Същите нарушения, когато са в острата фаза на инфекцията обикновено се предизвикат в първите 5-6 дена директно от вируса", обясни д-р Илиев.
За момента обещаващи резултати дават всички фирми, които разработват лекарствата срещу коронавируса, коментира още д-р Илиев. Но те не могат да бъдат алтернатива на ваксинирането. Ваксинацията в момента остава най-сигурният и най-бързият начин да се справим с проблема. Терапиите с таблетки ще са много интересни и полезни за всички за нас за бъдещето, но няма да бъдат на пазара в близките 4-5 месеца.
"По отношение на ваксинацията в Швейцария, както и в България и в цяла Европа, има известен недостиг на ваксини все още. Причините са комплексни. Ваксинацията се провежда през т.нар. ваксинационни центрове, които са големи доста големи центрове, а пациентите са предварително записани в една схема от групи. Очаква се скоро и джипитата да се включат в тази ваксинация", каза той.
Според него в България подходът е доста гъвкав заради "зелените коридори", а основният проблем е нежеланието за имунизация. За него е недопустимо с предимство да бъдат ваксинирани корпоративни клиенти като банки, застраховатилни компании и други.
На въпрос за надеждността на ваксината на "Астра Зенека" д-р Илиев беше категоричен:
"Моето мнение продължава да бъде, че "Астра Зенека" е изключително безопасна, изключително сигурна и много добра ваксина."
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
-
Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
Това е заявил рдоган в телефонни разговори с Путин и Макрон
11.05 | 17:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20