Наши медици откриха нов ген 15.06 | 16:42
Находката помага за диагностика на тежки заболявания
Български медици са открили нов ген, свързан с периферните двигателни неврони, което ще даде възможности за диагностициране и профилактика на тежко наследствено заболяване. Това съобщи професор д-р Ивайло Търнев от УМБАЛ "Александровска" на националния форум "Гени, мозък, интелект, поведение" в черноморския комплекс "Албена".
По думите му с идентифицирането на патологичния ген ще бъде възможно да се прави дородова диагностика особено на рисковите бременни и ще се открият нови хоризонти за профилактика и лечение на тежкото страдание.
"Предстои да бъдат създадени животински модели на тежки наследствени заболявания, които в бъдеще ще могат да бъдат лекувани с генна терапия", каза Търнев.
По думите му българските медици имат принос в последните години за откриването на други два гена, свързани с редки заболявания. Той коментира, че са известни над 7000 наследствени заболявания, като всяка година се разширява диапазонът на тези, които могат да се лекуват.
Според д-р Иво Кременски, национален консултант по медицинска генетика, трябва да бъде приета нова Национална програма за генетични и редки болести за периода 2014-2020 година.
Той посочи, че трябва да се утвърдят стандарти за медицинска генетика и да се използват широко възможностите на телегенетиката, тъй като в страната има само 15 лекари генетици.
Водещи
-
БАБХ с позиция за маслото, заради което КЗК глоби две фирми
От Агенцията казват, че са действали веднага, след като са получили сигнала със съмнения за...
23.06 | 21:00
-
Денков: В "Прогресивна България" има хаос и някой трябва да го подреди
„И когато част от този хаос е да вземеш без обосновка 3,8 млрд. евро, това е проблем“, заяви...
23.06 | 20:45
-
Без Дара на Dream Fest в Баку заради участие на руски певци в събитието
Решението й идва след силна обществена реакция
23.06 | 20:29
-
Прокуратурата в Кюстендил се самосезира за фалшивите гръцки книжки
По случая е образувано досъдебно производство за документно престъпление
23.06 | 20:15
Най-четени
-
Здравко Василев: Навлизаме в жестока криза
Черноморието губи чуждестранните туристи заради неконтролируемо покачване на цените
23.06 | 10:59
-
В световния Топ 5: Българите по-оправни с изкуствения интелект от САЩ, Германия и Япония
Хората готови, бизнесът - не
23.06 | 11:15
-
Защо комарите сякаш предпочитат едни хора пред други?
Въпреки многобройните популярни теории, учените все още разкриват сложните механизми, които...
23.06 | 11:45