Наши учени ще тестват ваксина срещу COVID-19 до 1-2 месеца 11.03 | 17:50
Разработената молекула може да спре проникването на вируса в здрав организъм

Учени са разработили микромолекула, която да предпазва от навлизане на зараза с COVID-19 до здравния организъм. Клиничните изпитания на молекулата е възможно да започнат в рамките на месец-два. Това заяви пред БГНЕС членът на Надзорния съвет на "София Тех Парк” Костадин Петков.
Като елемент от държавната инфраструктура, ние сме задължени да съдействаме в борбата с коронавируса, заяви Петков и добави, че частната българска компания, която е партньор на "София Тех Парк" от 4 години работи по проекта. Учените са разработили микромолекула, която предпазва от навлизане на заразени молекули коронавирус сред здравите в организма.
За разработката стана ясно още по време на правителственото заседание във вторник, на което Петков беше поканен и съобщи за молекулата на "Микра 21”.
Днес Костадин Петков обясни, че вече са осъществили връзката между фирмата и държавните здравни структури, където могат по най-бързия начин да се съкратят административните процедури при изработването на медикамент.
"Оттук-нататък пътят очевидно е дълъг, има съответни закони и нормативни за изпитанието на лекарствените форми. До месец-два предстоят клинични изпитания. След това започва една процедура, която не може да се каже в какъв срок клетката ще се превърне в лекарствена форма", обясни Петков.
Лично той не се ангажира да прогнозира срок, в който ще излезе на бял свят лекарство. Според него Агенцията по лекарствата е органът, който се занимава с подобни процедури и да кажат колко време би отнело.
Извън дългия път до излизане на лекарството, "София Тех парк" има 11 лаборатории, с които може да допринесе под една или друга форма за решаването на съответните проблеми. Петков е информирал комплекса, свързан с бионауките и вече се работи по редица въпроси, търсят се възможности как може да се въздейства върху коронавируса. Други лаборатории пък, свързани с киберсигурността, работят по създаването на виртуална реалност и изкуствен интелект. "Така че целият ресурс от учени в Парка и от лабораториите – част от националната научна инфраструктура работят по решаването на проблемите".
На въпрос дали България по някакъв начин е закъсняла с въвеждането на превантивни мерки, Петков изказа личното си мнение, че сме "на гребена на вълната, дори изпреварваме с мерките". Той допълни, че до края на годината ще тръгне и суперкомпютърът, който ще моделира много лекарствени форми.
Водещи
-
Напрежението между Хамас и Израел продължи да расте
Израел няма намерение да се изтегли от ивицата Газа, дори и да има споразумение за заложниците
07.05 | 11:30
-
Борисов: Няма да подкрепим отнемане на депутатски имунитети
Борисов направил допитване тази сутрин в парламентарната си група и решили да гласуват по...
07.05 | 10:45
-
Пакистан отвърна на Индия
Преди това Индия нанесе ракетни удари на Пакистан, а впоследствие двете страни се обстрелваха...
07.05 | 10:29
-
Пеевски: Нищо не се случва в този парламент
07.05 | 10:15
Най-четени
-
Ако днес се проведат парламентарни избори, първа политическа сила отново ще е ГЕРБ
Проучването показва, че партията "Има такъв народ" остава под 4-процентната бариера за влизане...
07.05 | 09:30
-
Край Петрич рано тази сутрин е било регистрирано леко земетресение
Епицентърът е отчетен на около 16 км от Петрич и на 137 км от столицата София.
07.05 | 09:59
-
Пеевски: Нищо не се случва в този парламент
07.05 | 10:15