Не ви трябват болкоуспокояващи, ако имате пари подръка 28.05 | 16:16
Банкнотите имат силата да потискат физическа и емоционална болка

Едва ли сред четящите този текст има някой, който да не познава болката. Главоболие, зъбобол, мускулна треска, артрит, дископатия, ишиас... в живота на човек има толкова много източници на болка, че може би ще е по-лесно да опишем безболезнените неща, отколкото да направим изчерпателен списък на болкопричинителите. Съвсем логично, също толкова голям е и броят на болкоуспокояващите средства. Вероятно можете да назовете търговските марки на не едно и две от тях, но отскоро науката познава и един медикамент, който по принцип не държите в аптечката, а в портфейла си.
Да, казват, че не всичко може да бъде купено с пари, но серия от нови изследвания демонстрират, че болката може да бъде преодоляна с помощта на нова банкнота, поставена в ръката на страдащия. Самият експеримент е проведен по следния начин - учените разделят участниците на две групи, като едната група има за задача да брои банкноти, докато другата преброява не особено конвертируеми листчета хартия. След като приключват с броенето, хората поставят ръцете си в купа с вода, която е достатъчно гореща, за да предизвика болка. Резултатът е, че участниците, които допреди малко са броили пари, изпитват значително по-малко дискомфорт.
Но тук не говорим единствено за физическа болка. Освен паренето от горещата вода, парите могат да уталожат и горчивото чувство от това да бъдеш отблъснат. Това е установено с помощта на друг експеримент, в който учените дават на група мъже да държат пари в ръката си, докато се опитват да заговорят непознато момиче. По този начин мъжете стават по-устойчиви на отказите от страна на противоположния пол и бързо се прегрупират, преминавайки към други занимания.
Всичко това не означава, че парите имат магически свойства. По-скоро начинът, по който ги възприемаме и държим на тях, помага на мозъците ни да интерпретират всяка една житейска несгода (била тя от физически или емоционален характер) в доста по-положителна светлина. Парите играят ролята на своеобразно плацебо в главата ни, давайки ни умствена устойчивост срещу болката. Тъй като те са обект, който се асоциира с положителни ефекти и изгодно социално положение, наличието им автоматично ни кара да се чувстваме по-добре. Въпросните позитивни чувства могат да бъдат по-силни от болезнения сигнал или депресията, които в противен случай биха ни сломили.
Разбира се, носенето на изобилие от банкноти става все по-рядко срещано явление с все по-широкото навлизане на модерните методи за разплащане в последно време. Въпреки това повечето хора все още не са успели да асоциират банковите карти със същия положителен имидж, който придават на банкнотите. Напротив, много от нас днес възприемат кредитните карти не като източник на доходи, а като източник на борчове.
Ето защо при всички положения е добре да имаш в себе си пари в брой. Да, на същото място, на което държите аналгина и лейкопласта.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Тя беше дете с мисия на тази черна земя - да твори добро!
Спасяваше животни, хранеше бездомни, искаше да помогне на всяко дете в беда... Така и си...
05.04 | 18:00
-
Министър Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата
Този път се касае до геодинамични процеси, които засягат пътната мрежа
05.04 | 17:40
-
ПП иска Васил Терзиев да проведе нов конкурс за главен архитект на София
"Поздравяваме кмета на столицата за решителността му за спиране на корупцията", заявиха от...
05.04 | 17:20
-
Лекоатлетът ни Петър Дачев е заловен с кокаин за 5 млн. лева
Софийският окръжен съд остави в ареста 45-годишния европейски шампион по скок на дължина в...
05.04 | 17:00
Най-четени
-
Обръщат парите за втора пенсия в евро
Това ще се случи веднага след влизането ни в еврозоната
05.04 | 13:40
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00
-
Митов нареди всеобхватна проверка на пътищата в страната
Мярката идва след трагедията с 12-годишната Сияна
05.04 | 15:00