Не е късно да спрем остеопорозата 19.10 | 13:47

В страната се провеждат прегледи за риска от остеопороза срещу минималната такса от 5 лв.

От Кремена Бедерева

На 20 октомври светът отбелязва Световния ден за борба с остеопорозата. По този повод от Регионалните здравни инспекции (РЗИ) и Асоциация "Жени без остеопороза” организират прегледи за риска от остеопороза се извършват в цялата страна, съобщават от Министерството на здравеопазването (МЗ).

Изследванията за риск от остеопороза се провеждат в 60 центъра в цялата страна срещу минималната такса от 5 лв. Те започнаха през месец март. Досега в тях са обхванати 197 населени места и над 10 хил. души.

Резултатите до момента показват, че при всеки четвърти има риск от развиване на болестта. В изследвано се обхващат 19 рискови фактора. Най-изявеният от тях е възрастта – над 40 години.

Изследванията са част от Националната програма за ограничаване на остеопорозата, която МЗ провежда за шеста поредна година съвместно с неправителствената организация.

Целта на кампанията през тази година е да насочи вниманието на хората към рисковите фактори и значението на профилактиката.

С най-високо разпространение сред обхванатите лица са три рискови фактора - ниска физическа активност, недостатъчен престой на открито без прием на витамин D и тютюнопушене. С по-малко от 30 минути дневно физическа активност са 43% от обхванатите лица. 

По-малко от 10 минути дневно на открито, без да приемат добавки с витамин Д прекарват средно 33%.  Тютюнопушенето е разпространено сред 32 % от анкетираните.

В рамките на Националната програма за ограничаване на остеопорозата в страната се провежда и широка разяснителна кампания за рисковете и профилактиката на заболяването.

През 2011 г. регионалните здравни инспекции и асоциация "Жени без остеопороза” организираха над 700 здравно образователни мероприятия (дискусии, лекции, видеопокази, семинари, обучения, игри, състезания, турнири, изложби, пресконференции) за информиране на населението относно рисковите фактори за възникване на остеопорозата. Също така са направени и над 680 консултации.

В България предстои да стартира 2-годишния проект "Не е късно да спрем остеопорозата”, който беше спечелен като грант от Международната фондация по остеопороза.”. Той ще бъде реализиран от Асоциацията "Жени без остеопорозата” с подкрепата на МЗ.

Ще бъдат обхванати 15 000 възрастни хора в 28-те области специализираните домове в страната. Ще бъде извършвано замерване на костната плътност, а специалисти и общопрактикуващи лекари ще насочват рисковите пациенти към специализирана медицинска помощ.

Водещи

Най-четени