Недостиг на лекари и ниски заплати – основен проблем пред малките болници 06.11 | 13:08
Много от медиците в тях работят на по две места, за да си осигурят прехраната

Леглата за заразени с Covid-19 в лечебните заведения се увеличават. Остава въпросът кой ще лекува и ще се грижи за болните, особено в болниците в по-малките населени места. Много лечебни заведения вече подадоха заявления и за осигуряване на медицински персонал и за доброволци, които да помагат, съобщава БНР.
Лекар в болницата в Ловеч получава основна заплата 840 лева, сестрите получават между 660 и 700. Почти една трета от болницата е заета от пациенти с коронавирус. Директорът на лечебното заведение д-р Румяна Нановска търси персонал. "Поне две сестри доброволци назначаваме."
Млади специалисти не идват.
Общинските болници в областта също изпитват глад за медицински специалисти. Основните заплати на сестрите са 770, лекарите получават малко повече, обяснява и управителят на общинската болница в Луковит д-р Иван Иванов.
"Повечето от лекарите работят на две места – работят не само в болницата, работят в извънболничната помощ и там изкарват също някакви пари."
Всеки един, който рискува живота си, трябва да получи възнаграждение, категоричен е болничният управител и прилага това на практика, за да привлече желаещи да работят в Covid секторите.
Това обаче е смешно възнаграждение, коментира д-р Иванов, според когото е нормално заплатите на лекарите да бъдат от 1500 до 2000 лева, а на медицинските специалисти между 1200-1400 лева.
Според управителя на общинската болница в Тетевен д-р Невелина Ганева въпреки трудностите лечебното заведение е в стабилно финансово състояние. Медицинските специалисти предпочитат да отидат в детски градини и училища, отчита тя.
"Не може да се сравнява работата на една сестра в детски градини, в детски ясли, в училища. Не може да се сравнява работата на една сестра в тежко отделение за 750 лева и на една сестра, която ще е в детската градина. Това са абсурдите. Ние сме търговски дружества. Ние не можем да увеличим заплатите при положение, че нашите заплати се определят от това, което е влязло в болницата, от пациентите. Те намаляват, пациентите. По-евтините пътеки в малките болници...", очертава картината д-р Ганева.
Управителят на белодробната болница в Троян д-р Цветомила Дудевска твърди, че въпреки по-високите заплати там, лекарите в момента не работят за пари, но са ужасно уморени. "Искат да си свършат коректно работата и се надяват потокът с пациенти да понамалее", разказва д-р Дудевска.
Водещи
-
Софиянци без наземен градски транспорт и в четвъртък
Синдикатите предупредиха протестиращите, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на...
14.05 | 21:00
-
МФ отвърна на зам.-кмета на София
По-рано Иван Василев обяви на брифинг, че МФ разпространява внушения и невярна информация за...
14.05 | 20:45
-
Весела Лечева: БОК е на прага на международен скандал
Законите в България трябва да се изпълняват, настоя тя
14.05 | 20:30
-
Вижте всички решения на МС от днес
Одобрени са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър: Документите от кадастъра стават...
14.05 | 20:00
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20
-
Всеки ден у нас един човек става милионер
Все повече хора взимат банкови кредити в размер над 1 млн. лв., показват данните на БНБ
14.05 | 12:15