Неща, които не трябва да правите преди лягане (Част 1) 07.07 | 20:03
Вредят на здравият сън, а той е ключът към всяко успешно начинание

Здравият нощен сън е много важен за настроението, енергийните нива и цялостното здравословна състояние. Също зависи от какво правите през деня - колко физически активни сте били, какво сте яли и какво сте пили и колко сте стимулирали мозъка си, особено в часовете, преди да си легнете.
"Когато хората страдат от безсъние или други разтройства на съня, често причината за това са нещата, които правят неволно преди сън." , казва доктор Майкъл Гранднър, психиатър и член на Behavioral Sleep Medicine Program към университета в Пенсилвания.
Употребата на електронна книга
Няколко проучвания казват че употребата на електронни устройства, като смартфони, електронни книги и дори гледането на телевизия непосредствено преди лягане може да доведе до разстройство на съня. Робърт Розенберг, автор на Sleep Soundly Every Night (книга, която помага при сънни разстройства), препоръчва да избягвате всякакви уреди излъчващи светлина, поне час преди сън.
"Синята светлина излъчвана от компютрите, смартфоните, таблетите и телевизията спира производството на мелатонин, което ни разсънва.", казва той. Ако не искате да се разделите с технологиите в леглото, следвайте съвета му, да държите устройството на 35см от лицето си и намалете контраста.
Употребата на някои лекарства
Ако лекарствата,които приемате са за дневен прием и страдате от проблеми със съня, питайте доктора си, дали времето, през което взимате лекарството може да е причината. Антидепресантите могат да имат силен ефект върху съня, а някои болкоуспокояващи могат да разстроят стомаха ви и да направят заспиването по-трудно. Приспивателното не винаги е отговорът! Те обикновено се препоръчват за краткотрайна употреба, за това ако усетите, че ги използвате по-често, свържете се с вашия лекар.
Употребата на кафе и чай
Чаша кафе съдържа обикновено между 80 до 120 милиграма кофеин на 200 мл и вие най-вероятно знаете,че трябва да го избягвате преди лягане. Кофеинът може да остане в организма до 12 часа.
"Дори кофеин на обяд може да бъде твърде късно за някои хора." казва д-р Граднър, диетолог.
Дори и да избягвате кафето, трябва да внимавате за друг източник на кофеин-чаят. Билковите чайове е малко вероятно да съдържат кофеин, допълва Гарднър.
Обаче има начин да се наслаждавате на любимата си напитка през нощта. Потопете торбичката с чая в гореща вода, след това го извадете и го потопете в друга чаша. По-голямата част от кофеина е изчезнал при първото потапяне , така че можете да се насладите на вкуса и топлината без стимулацията.
Яжте шоколад
Друг източник на кофеин е шоколадът, особено черният с високо съдържание на какао.
"Хората едва ли предполагат, че сладолед, който в съставките си има шоколад или кафе може да ги държи будни, но ако са чувствителни, със сигурност ще се случи."
Среднощни мисли
Когато хората казват, че не могат да изключат ума си, обикновено е, защото не са си дали достатъчно време за почивка между задачите си. Когато минавате от задача на задача без да си вземете почивка, умът започва да препуска, когато си легнете. Затова учените препоръчват поне 30 минути преди да се запътите към леглото да отхвърлите всичко, което може да провокира мозъка да работи интензивно.
Яденето на люти или мазни храни
Изяждането на голямо количество храна непосредствено преди лягане, може да ви накара да спите неспокойно, ако сте подути или болезнено преяли. Люти или мазни храни може да са по-голям риск, защото спомагат за отделянето на киселини, които дразнят стомаха.
Трябва да се храните поне 2 часа преди лягане, за да дадете достатъчно време на организма да започне да я разгражда.
Водещи
-
Румен Радев за F-16: Борисов, вместо да си измива ръцете, да развърже кесията
По-добре неговото правителство да осигури средства, така че този иначе чудесен като бойни...
30.04 | 13:30
-
Депутатите приеха нови правила за избор на състав на Комисията по досиетата
От "Възраждане" се обявиха за закриването ѝ
30.04 | 13:10
-
Корнелия Нинова: Управляващите удрят здрав шамар на работещите по джоба им! Поредният!
Вместо грижа за хората, поредният удар по джоба им.
30.04 | 13:00
Най-четени
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Жълт код за опасност от слана
В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен, по билата - до силен североизточен вятър....
30.04 | 08:05
-
Кога преминаваме към електронна трудова книжка и какво да правим, ако сме изгубили хартиената
Къде можете да проверите с кои фирми работодатели сте имали сключени трудови договори:
30.04 | 08:45
-
Таксата по педагогика поскъпва най-много в Бургаския университет
Докторантите ще плащат средно 1650 лв. за обучението си, а за кандидатстване - 80 лв.
30.04 | 09:45