Нови опиоиди са по-опасни от фентанила, тъвърдят експерти 27.09 | 13:30
По-малко известен клас синтетични опиоиди, наречен нитазени, започва да се появява в случаите на свръхдоза и от двете страни на Атлантическия океан
Синтетичният опиоид фентанил е добре известен с многото жертви, които е причинил. Експерти предупреждават за по-малко известен клас синтетични опиоиди, наречен нитазени, който започва да се появява в случаите на свръхдоза и от двете страни на Атлантическия океан, съобщава "Сайънс Алерт".
Наскоро нитазените бяха обект на национално предупреждение за безопасност на пациентите в Обединеното кралство в резултат на рязкото увеличаване на броя на смъртните случаи, свързани с опиоиди през последните два месеца, като няколко случая бяха свързани с нитазени.
Някои лекарства от класа на нитазените са 100 пъти по-силни от морфина, т.е. почти толкова силни, колкото фентанила. Нитазените обаче могат да бъдат по-смъртоносни.
Неотдавнашно проучване, публикувано в Jama Network Open, съобщава, че хората, които са предозирали с нитазени, обикновено се нуждаят от две или повече дози от лекарството налоксон, което предотвратява свръхдоза, докато тези, които са предозирали с фентанил, обикновено се нуждаят само от една.
Нитазените са разработени за първи път от швейцарската компания Ciba Pharmaceuticals през 50-те години на миналия век като нов вид силно обезболяващо средство (аналгетик), но не са пуснати на пазара.
Оказва се, че химици в тайни лаборатории са прелиствали стари научни документи в търсене на нови синтетични опиоиди и са се натъкнали на този клас смъртоносни лекарства. Тези нови синтетични опиоиди са незаконни в Обединеното кралство, тъй като попадат в обхвата на Закона за психоактивните вещества от 2016 г., който забранява всички химически съединения, способни да предизвикат психоактивен ефект у хората.
Опиоидите действат на места в мозъка и на други места в тялото, наречени мю-опиоидни рецептори. Когато се активират тези мозъчни рецептори могат да облекчат болката, а при високи дози предизвикват чувство на еуфория, последвано от сънливост.
Морфинът, хероинът и фентанилът активират тези мю-опиоидни рецептори. Фентанилът обаче може да го направи в много по-ниски дози от морфина или хероина, а някои нитазени могат да облекчат болката в още по-ниски дози от фентанила.
При проучване върху плъхове е установено, че нитазен, наречен N-десетил изотонитазен, облекчава болката с доза, която е почти десет пъти по-малка от тази на фентанила и около 1400 пъти по-малка от тази на морфина, за да се постигне същият ефект.
Тези лекарства не само облекчават болката и предизвикват еуфория, но и потискат дихателната система. Това означава, че намаляват дишането, а това е причината за смърт при свръхдоза опиоиди.
N-десетил изотонитазенът предизвиква апнея (при която дишането спира) при около една трета от дозата на фентанила. Освен това възстановяването на нормалното дишане след N-дезетил изотонитазен отнема много повече време (208 минути) в сравнение с фентанил (67 минути).
Някои нитазени могат да имат потенциала да бъдат по-смъртоносни от фентанила и хероина, предупреждават експертите.
Напоследък в случаи на свръхдоза са открити няколко нитазена, а броят на новите наркотици от този клас (наречени аналози), които се появяват на улицата, изглежда нараства. Истинската степен на навлизане на този наркотик на незаконния пазар обаче не е известна, тъй като много тестови центрове не са пригодени за тестване на нитазени.
Не са само нитазените
Съществуват и нови синтетични опиоиди, които не са нитазени, като например бруфиноподобните съединения. Както и при нитазените, при лабораторните тестове е установено, че тези лекарства са малко по-силни от фентанила и много по-силни от хероина или морфина.
За щастие, предозирането с опиоиди може да бъде обърнато с помощта на налоксон - който блокира мю-опиоидните рецептори и е много ефективен, ако се даде навреме.
Агенциите за обществено здраве в Обединеното кралство подчертават необходимостта от обучение на употребяващите хероин и на тези, които влизат в контакт с тях заради новите опиоиди и начините за лечение на свръхдоза с налоксон, пише Offnews.bg
Водещи
-
Оцелял от самолетната катастрофа: Имаше силен взрив, после машината започна да се движи странно
При инцидента загинаха 38 от 67-те души на борда, отбелязва агенцията. „Помислих, че самолетът...
27.12 | 17:59
-
БАБХ потвърди появата на вторично огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода
Заразата е в стадо със 113 овце
27.12 | 17:40
-
Равносметката на 2024: Събитията, които развълнуваха България
Скандалите, разцепленията и динамиката на вътрешнополитическия живот, превърнали се в център...
27.12 | 17:00
-
24 юни (Еньовден) е Нова година за масоните
Тогава е най-кратката нощ, а според окулисти енергията на пълната луна способства израстването...
27.12 | 16:40
Най-четени
-
България се сбогува с няколко обичани личности през 2024 година, поклон пред паметта им!
Тази година България загуби много обичани и уважавани личности.
27.12 | 09:59
-
Близо 30 часа Троянската света обител остана без ток, а службите се провеждаха на студено и тъмно
Поетапно във вчерашния късен следобед бе възстановено електричеството във всичките 21 населени...
27.12 | 16:20
-
Светлинно шоу вместо заря в новогодишната нощ в София
То ще бъде част от програмата на новогодишния концерт на пл. „Княз Александър I“, организиран...
27.12 | 13:15