Новите правила на ТЕЛК ощетяват хората с увреждания, смята експерт 22.01 | 19:19

Реформа е необходима, но не за тяхна сметка, смята д-р Боряна Холевич, председател на сдружението на лекарите от ТЕЛК-София

От iNews

Няма сензация при разследването на фалшиви документи за инвалидност, защото акция е имало още преди повече от 10 години. Това заяви в предаването "Лице в лице” д-р Боряна Холевич, председател на сдружението на лекарите от ТЕЛК-София. Тя допълни, че правилата за издаване инвалидна пенсия ощетяват пациентите и е нужна реформа.

"Не виждам сензация за активирането на държавата по този въпрос, такива действи бяха провеждани през 2007 г. и 2009 г., когато Емилия Масларова беше социален министър. Тогава не беше изнесена информация, въпреки акцията. Последствието от това беше промяна в Наредбата за експертиза на работоспособноатта – спорното Приложение 2. Тогава бяха въведени едни тричленни лекарски комисии към НОИ, които проверяват всяко едно решение на ТЕЛК с инвалидност над 50%”, посочи лекарят

Д-р Холевич обясни, че когато има съмнение за издаден документ с невярно съдържание, те сезират съответните органи, а при съмнение за издаден по-висок процент на инвалидност - обжалват решението пред НЕЛК.

"Ако НЕЛК определи по-нисък процент от издадения от ТЕЛК, на лекарите от ТЕЛК се съставя административен акт, защото в периода от явяване пред ТЕЛК и НЕЛК, човекът получава социалната пенсия за инвалидност. Ако НЕЛК отмени пенсията, сумата се изплаща от лекарите от ТЕЛК под формата на административен акт”, каза д-р Холевич.

Председателят на сдружението на лекарите от ТЕЛК-София заяви, че контрол не съществува при децата. "Ние, лекарите от ТЕЛК-София отдавна внесохме предложения за независим контролен орган, подчинен на Министерство на здравеопазването, който да упражнява допълнителен контрол – това нямаше да струва никакви средства”, каза д-р Холевич.

Лекарят беше категорична, че реформа е необходима, но тя не трябва да ощетява хората с увреждания. Д-р Холевич посочи, че според последното проучване, при около 50% от хората с са им намалени процентите на инвалидност, без промяна са 13% от хората, процентът е завишен при 4% от хората и 4% са загубили правото си на чужда помощ.

Тя допълни, че новите правила ощетяват пациентите.

Водещи

Най-четени