Ново! Хранително отравяне, предавано по полов път 16.01 | 10:07
С едно наум за екзотичните риби!

С навлизането у нас на всякакви неприсъщи за българската трапеза риби се увеличи и рискът от заразяването с екзотичната болест сигуатера (чигуатера). Тя може да бъде предизвикана от консумация на тропически риби със съдържание на токсини, които се срещат в определен вид рифов планктон. Рискови са не само рибите, хранещи се с планктона, но и хищниците, които ядат въпросните вегетарианци. В това число попадат баракудата, снаперът, морената и др.
Сигуатоксините са устойчиви на топлина и не могат да бъдат неутрализирани посредством конвенционалните методи на термична обработка.
Симптомите на сигуатера са изключително неприятни и варират от стомашно-чревни до неврологични, в това число гадене, повръщане, диария, главоболие, мускулни болки, изтръпване, загуба на равновесие, световъртеж и други. Понякога се наблюдава и специфичното състояние диспаурения, изразяващо се в болка по време на секс.
И като стана дума за секс, трябва да знаете, че съществуват няколко регистрирани случаи2 на предаване на симптомите на сигуатера върху сексуалните партньори на интоксикирани със сигуатоксини.
С други думи, съществува голяма вероятност натравянето да се предава и по полов път. Друг документ от медицинската литература2 описва появата на разстройство и лицеви обриви при кърмачета, което предполага, че токсините могат да мигрират и в майчиното мляко.
Все пак, имайте предвид, че става дума за минимален риск. Заболяването е ограничено единствено до риби, уловени около коралови рифове, присъщи за тропичните и субтропични зони на Тихи океан и Карибския басейн. Редки са случаите на заразяване след консумация на сьомга от развъдници. Най-сигурният начин за превенция остава придържането към речни и черноморски риби, които също имат своите здравословни и кулинарни достойнства, макар и лишени от екзотиката на вносната храна.
1. Lange W, Lipkin K, Yang G (1989). "Can ciguatera be a sexually transmitted disease?". J. Toxicol. Clin. Toxicol. 27 (3): 193–7.
2. Blythe D, de Sylva D (1990). "Mother's milk turns toxic following fish feast". JAMA 264 (16): 2074.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Кокаин е открит в починалия абитуриент в Слънчев бряг
19-годишният младеж издъхна в линейка на път за болница
25.05 | 15:30