Ново лечение на COVID-19 бележи успех в Англия 16.06 | 17:19
Година след откритието, че евтин стероид може да предотврати фатален изход от коронавируса, изследователи смятат, че разполагат и с друго животоспасяващо лекарство срещу COVID-19

Година след откритието, че евтин стероид може да предотврати фатален изход от коронавируса, изследователи смятат, че разполагат и с друго животоспасяващо лекарство срещу COVID-19, съобщава Би Би Си.
Медикаментът е скъп и се прилага чрез интравенозно вливане на антитела. Те неутрализират вируса, вместо да потискат възпалителния отговор на организма към него.
Резултатът от изпитанията показват, че лекарството е ефективно в един от три случая на пациенти в тежко състояние в болница. На всеки 100 тествани пациенти, то може да спаси шест живота, изчисляват експертите.
Специфичното е, че може да се прилага при хора без собствени антитела към коронавируса.
Цената на медикамента е между 1000 и 2000 паунда (около 1160-2300 евро), отбелязва Би Би Си.
Какво представлява
Разработката e с моноклонални антитела, създадени от Regenoron. Te се свързват с вируса, за да спрат заразяването и размножаването му в клетките.
В изследването са участвали 10 000 пациенти в британски болници. Установено е, че лекарството значително е намалило риска от смърт и нуждата от обдишване с апарат и е редуцирало болничния престой със средно 4 дни.
Ръководителят на проекта сър Мартин Ландри коментира, че при пациентите, получили комбинацията от два вида антитела чрез интравенозно вливане, рискът от смърт е намалял с една пета.
"Открихме, че можем да използваме антивирусно лечение, в случая с тези антитела, при пациенти, при които рискът от смърт е едно към три, и да намалим този риск", добавя той.
Лечението е прилагано в допълнение към противовъзпалителния стероиден препарат дексаметазон, който сам по себе си намалява риска от смърт с до една трета при най-тежкоболните пациенти с COVID-19.
Сър Питър Хорби, другият главен изследовател по проекта, коментира, че е имало голяма несигурност относно това дали терапиите с антитела са правилният подход, след като други проучвания не са установили ползи.
"Чудесно е да научим, че дори при напреднала фаза на COVID-19 атакуването на вируса може да намали смъртността при пациенти, които не са успели да създадат собствен отговор с антитела", допълва специалистът.
Водещи
-
Петко Георгиев: Путин се опитва да се върне към доктрината „Брежнев”
„В моите очи последните два месеца САЩ загубиха Студената война”, заяви журналистът
29.03 | 18:00
-
Валят закани: Садистите от Перник, измъчвали и убивали животни за пари, треперят зад решетките
Габриела Сашова и Красимир Георие изпълнили над дви хиляди кървави поръчки, действали години...
29.03 | 17:20
Най-четени
-
Шефът на Пирогов с добра новина за лекуваните у нас от Кочани
Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца, каза д-р Валентин Димитров
29.03 | 11:38
-
Росен Желязков: Днес България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО
Това се казва в официална позиция на премиера
29.03 | 10:00
-
Жертва на фалшиви новини: Кой обяви Миа Сантова за руски шпионин
"Разбрах за появата на тази лъжлива информация от близки мои приятели", заяви кореспондентът...
29.03 | 13:00