Няма да закриват отделения след преструктурирането на болница „Лозенец“ 09.12 | 13:15
След анализ лекари ще бъдат пренасочвани, обясни Кирил Ананиев
С преобразуването на "Лозенец" в педиатрична болница няма никакъв проблем за съществуването на Медицинския факултет към Софийския университет, коментира пред бТВ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, предаде БГНЕС. Според министър Ананиев Медицинският факултет ще продължи да функционира, като няма никакъв проблем за настоящите и бъдещите студенти. Здравният министър бе категоричен, че преподавателите и работещите в болницата ще запазят своите академични длъжности, а действащата акредитация на факултета ще се запази до изтичане на съответния период.
"В същото време, за всеки един от работещите в тази болница ще бъде направен анализ на работното място, на съответната клиника или отделение и ще се вземе решение къде ще бъдат пренасочени тези екипи. Разбира се, като им се гарантира работата", уточни още министър Ананиев. Според здравния министър с преструктурирането на болница "Лозенец" в детска многопрофилна болница няма да се стигне до закриване на тези отделения, които не са свързани пряко с лечението на деца, а те ще бъдат прелокирани към другите университетски болници в София.
"Тази болница има някъде около 220 легла. За да бъде многопрофилна детска болница, тя трябва да има поне някъде около 500-550 легла. Ние предвиждаме да изградим още един корпус с топла връзка между болница "Лозенец" и новата сграда с оглед осигуряване на пълния капацитет на тази болница", допълни още Кирил Ананиев. Според финансовите разчети преструктурирането на лечебното заведение, заедно с новия корпус и топлата връзка между тях, ще струва около 35-40 млн. Докато изграждането на изцяло нова детска болница ще бъде около 150 млн.
Вчера ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков подчерта, че по този въпрос никой "не се консултирал с тях и не са били били уведомени".Въпросът е от изключителна важност за Алма матер, защото болница "Лозенец" е неговата учебно-клинична база, Факултетът по медицина и неговата акредитация са пряко свързани с нея. В развитието на своята учебна база от университета са инвестирали много средства, а преподавателският състав е изцяло на щат в болницата. Как ще се отрази тази промяна на болницата и Медицинския факултет обаче все още остава неясно. Още не знаем, защото не знаем за какво преструктуриране става дума. Единственото, което досега е юридически факт е, че Министерски съвет е внесъл предложение в Народното събрание болницата да не бъде към Министерски съвет. Тя не е правителствена болница, 80% от лекуващите се там пациенти са всъщност просто граждани. Ако Министерски съвет е решил вече да няма такъв контингент, това е един от начините. Има и други начини да се преустанови това", каза още проф. Герджиков и добави: "Смущението им идва от това, че имаме един акт, от който не са ясни последствията. Трябваше да се излезе с цялостна концепция, за да е ясно от самото начало".
Водещи
-
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица
31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни...
03.01 | 10:40
-
До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата
Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.
03.01 | 10:20
-
На места в страната е видимостта е намалена заради мъгла
Температурите са в интервала от -9°С до +6°С.
03.01 | 09:59
-
Секторите в България, отчитащи най-голям глад за кадри
Най-голям е дефицитът в строителството и здравните грижи. Не достигат тесни специалисти и...
03.01 | 09:40
Най-четени
-
Секторите в България, отчитащи най-голям глад за кадри
Най-голям е дефицитът в строителството и здравните грижи. Не достигат тесни специалисти и...
03.01 | 09:40
-
На места в страната е видимостта е намалена заради мъгла
Температурите са в интервала от -9°С до +6°С.
03.01 | 09:59