Няма да повярвате коя е най-полезната храна! 21.12 | 20:15
Ще останете много изненадани

Когато говорим за полезни храни, сме свикнали да назоваваме витаминозни "бомби" като плодовете и зеленчуците, например. Оказва се обаче, че има друга храна, която, ако си хапвате редовно, ще получите всички необходими ви вещества, за да се чувства организмът ви добре. А именно - спагетите. Или по-точно - италианските суперспагети.
Научен екип на Италианския съвет за аграрни изследвания и експериментиране разработва "суперспагети", съобщиха днес специализирани медии.
Програмата е финансирана с държавни и частни капитали, а разработваният продукт е с лабораторното название "функционални спагети".
Причината да бъдат предварително окачествени като "суперспагети" е, че те ще съдържат повече витамини, антиоксиданти (противоокислители), висококачествени протеини и вещества с пробиотичен ефект.
Противоокислителите са група биохимични вещества, които имат благоприятно и отпускащо въздействие върху човешкия организъм, тъй като унищожават токсини и тежки метали, отделящи отровни оксиди и причиняващи тежки заболявания.
Пробиотиците са живи микрохранителни добавки, които влияят полезно и подобряват вътрешния баланс на бактериалната екосистема на човека.
Според специалистите, за първи път в индустриалното производство на сухи тестени варива ще бъдат добавени млечни микросъставки, които съхраняват пробиотичните си свойства при варенето и овкусяването на спагети.
Отделно се експериментира с добавяне на друг вид млечни съставки, които са в състояние да произвеждат витамин В2, който е важен за кръвните клетки и нервната система.
"Този проект показва как науката може да преоткрие един класически италиански хранителен продукт, за да го направи още по-конкурентен на световния пазар", смята председателят на Съвета за аграрни изследвания и експериментиране Джузепе Алондзо.
Първата фаза на проекта е завършена и сега започват изпитанията в лабораторни условия върху физически здрави доброволни дегустатори с участието на специалисти по хранене от университета в Парма.
Проектът трябва да приключи през ноември 2014 година и едва по-късно ще стане ясно кога "суперспагетите" ще се появят в супермаркетите.
Всичко зависи от интереса на производителите. Един от тях е известната маркова фирма "Рустикела д'Абруцо", която е сред главните финансови спонсори на проекта. Нейните експерти смятат,че цената на новия продукт няма да се различава много от сегашните цени на спагетите, тъй като производството няма да изисква въвеждането на нови технологии. Освен това няма да се променят и вкусовите качества, но италианската кухня ще стане още по-здравословна./ХП
Водещи
-
22-годишният Тайлър Робинсън е заподозреният за убийството на Чарли Кърк
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в интервю на живо по телевизия "Фокс Нюз", че...
12.09 | 19:15
-
Цветанка Андреева: Петият вот на недоверие е предопределен, това го прави безсмислен
Риториката на ПП-ДБ вече е изтъркана с това непрестанно повтаряне за завладяната държава,...
12.09 | 19:00
-
НСО празнува 146 години от създаването си
Румен Радев отбеляза приноса на Националната служба за охрана за укрепването на държавния...
12.09 | 18:45
Най-четени
-
Кантарджиев: Миналата седмица има с 5,45% увеличение на COVID случаите в сравнение с предходната
Коронавирусни инфекции е имало и ще има, напомни той.
12.09 | 09:59
-
"Маркет ЛИНКС": "Възраждане" губи подкрепа, "ДПС - Ново начало" доближава ПП - ДБ
Ниска избирателна активност при евентуални избори
12.09 | 10:26
-
Дебора: Изпитвам страх
Делото в Районния съд в града започна отначало и се води при закрити врати. Георгиев е обвинен...
12.09 | 11:15
-
Радостин Василев: Очаквам това да е първият вот на недоверие, подкрепен от цялата опозиция
„Днес до 13:00 ч. трябва да сме събрали подписите и заедно с ПП-ДБ да депозираме общ вот на...
12.09 | 10:59