Обещаха да не намаляват средствата за здраве 17.10 | 15:44
Здравният министър бе категоричен, че няма да се намаляват парите и в здравноосигурителния модел

Няма да се намаляват средствата за здравеопазване и в здравноосигурителния модел. Това обеща здравният министър д-р Стефан Константинов, информира БТА.
Лекарите от съсловната организация се оттеглиха преди дни от преговори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) поради неявяване на представители на Здравната каса, на Министерството на здравеопазването и на Министерството на финансите (МФ) на насрочена от лекарите среща.
Според тях срещата се е провела "на тъмно" в МФ, на която не са били поканени, което означава, че се очаква промяна в здравноосигурителния модел и в нивото на средствата за здравеопазване.
Министър Константинов обясни, че са били поканени на срещата в МФ ден преди поканата на съсловната организация. Той покани лекарите на среща в четвъртък, в удобен за тях час.
iNews припомня, че Българският лекарски съюз (БЛС) се оттегли от участие в комисиите към Министерството на здравеопазването (МЗ) и прекрати участието си в преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които се водят по Националния рамков договор за следващата година.
Като причина за оттеглянето на БЛС посочи инициирана от тях среща с представители на МЗ, НЗОК и Министерството на финансите, на която да се обсъжда финансирането на здравеопазването.
Тази среща не се е състояла, а представителите на трите институции са се срещнали без участието на БЛС.
За ръководството на БЛС това означава, че се готвят промени в начина на финансиране на системата по скрит от обществото начин, се допълва в съобщението.
"Първоначалната информация, с която БЛС разполага, дава основание за сериозни подозрения, че се готвят промени, които ще елиминират здравно-осигурителния модел, залагат реставрация на административно бюджетиране, тип социалистическо, създават условия и предпоставки за развитие на корупционни схеми и елиминират ролята на съсловните организации", допълват от пресслужбата на БЛС
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
Учител пребил дъщерята на министър-председател
Скандалът Бетарам, който се разраства от няколко месеца, разклати позицията на премиера.
24.04 | 15:00
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45