Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България 02.04 | 17:20
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и специалисти

Един случай за медицински туризъм е предаден на прокуратурата, предстои да бъде внесен и втори, съобщи на пресконференция д-р Аргир Аргиров, директор на Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Пловдив.
По думите му РЗИ работи по темата за медицинския туризъм от два месеца, съвместно с МВР и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). "Единият от случаите вече е предаден на прокуратурата, има и още няколко, които са в процес на разработка", каза д-р Аргиров.
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и специалисти по здравни грижи, които не са завършили в България и дипломите им не са признати в България, нямат право да упражняват здравна, консултативна или лечебна дейност на територията на нашата страна.
Директорът на РЗИ Пловдив се обърна към хората да не се поддават на оферти за такива безплатни консултации, тъй като те се осъществяват на нерегламентирани места, примерно в конферентни зали в хотели. "Там, при никакви условия, се извършват консултативни прегледи, като след това зарибяват хората да се лекуват в съседни страни."
Съвместно с Български червен кръст (БЧК) РЗИ-Пловдив инициира и безплатен курс за оказване на първа долекарска помощ, в който са се записали 40 фитнес инструктори от Пловдив. Това става след случай на припаднал млад човек във фитнес зала край Пловдив, който е хоспитализиран и мнението на лекуващите го лекари е било, че оказаната първа помощ е била неадекватна. Директорът на РЗИ Пловдив каза още, че предстои да се провери дали в големите търговски вериги има обучен персонал, който да оказва първа помощ в случай на нужда.
Също така РЗИ-Пловдив работи съвместно с община Пловдив и конкретно със заместник-кмета Владимир Темелков за осигуряване на храна за деца със специфични хранителни потребности в детските градини и ясли в Пловдив. "Събрахме от цяла България добрите практики и търсим за Пловдив най-добрия вариант, с който да удовлетворим нуждите на тези деца да получават храна в детските градини и ясли, отговарящи на тяхното здравословно състояние, които са 96 в Пловдив", каза д-р Аргир Аргиров.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20