Отитът - най-честото усложнение при грипна епидемия 26.03 | 11:00

Темата коментира пред БНР доцент Дончо Дончев от екипа на Клиника „Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА

От iNews

"Острият отит е заболяване, което е много специфично за началото и края на грипните епидемии. Така ние лекарите всъщност разбираме, че започва една епидемия от грип – когато се появят и зачестят хеморагичните отити. След това има известна пауза и когато пак зачестят, знаем, че епидемията е към края си". Това коментира пред БНР доцент Дончо Дончев от екипа на Клиника "Ушни, носни и гърлени болести” на ВМА.

Какъв е механизмът, по който една сезонна вирусна или грипна инфекция може да доведе до усложнения, т.нар. отит?

Острият отит означава възпаление на средното ухо и има различни форми, в зависимост от причинителя и от начина на развитие. Грипният отит е доста специфичен – и заради причинителя си, и заради начина на възникване и на протичане. Грипният вирус има склонност да атакува най-малките кръвоносни съдове – като тези, които кръвоснабдяват средното и вътрешното ухо, и предизвиква тромбози.

Често се получава разрушаване на кръвоносните съдове и кръвоизливи, както под лигавицата, така и в самата кухина на средното ухо. Затова и грипният отит се нарича хеморагичен отит, т.е. отит с кръвоизлив. Това е изключително болезнено състояние.

Това заболяване е много специфично за началото и края на грипните епидемии. Така ние лекарите всъщност разбираме, че започва една епидемия от грип – когато се появят и зачестят хеморагичните отити. След това има известна пауза и когато пак зачестят, знаем, че епидемията е към края си.

Коварното тук е, че може да се увреди слуховия нерв, като ако не се вземат навременни мерки, може да се стигне до трайно намаление на слуха.

Водещи

Най-четени