Отказ от страна на тел. 112? 05.04 | 11:25

Причината не е недостигът на линейки, а на лекари, уточняват от здравните заведения

От Теодора Кокаланова

Мъж на 59 години от Костенец издъхнал, без да дочака медицинска помощ. Синът Атанас Христов открил баща си в безпомощно състояние и се обадил на тел. 112. От там му отговорили той и баща му да си търсят превоз, тъй като линейката е на път за София и скоро няма да дойде.

Мъжът закарал баща си с личния си автомобил в Спешния център в града, където имало само сестра. Той успял да качи баща си отново в колата и да го закара в болницата в Ихтиман, където обаче родителят му умира. За смъртта на баща си Атанас Христов и сестра му обвиняват "Спешна помощ".

Оказва се, че наистина в Спешния център в Костенец работи само една сестра. Тя установява какво е състоянието на пациента и звъни на 112, но само ако е случаят е наистина спешен.

От лечебното заведение уточняват, че 19 екипи обслужват 22 общини в София-област, които през летния период се пълнят с хора. По думите им причината за тези инциденти не е недостигът на линейки, а недостигът на лекари.

Д-р Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването подчерта, че има и други случаи, в които линейката взима пациента, но болницата не го иска по редица причини, като например - не е осигурен, възрастен е и не е изгоден или има много заболявания, информира в. "24 часа". 

По думите му този факт ще продължи да се случва ако не се промени цялостната организация. "Във Франция са ангажирали цяла здравна система за спешната помощ. Даваме по 10 млн.годишно по така наречената неотложна помощ. Никъде няма доклад, в който да се казва вложени ли са практично тези милиони. Работи ли тази неотложна помощ, има ли я", коментира още Кацаров.

Според д-р Десислава Кателиева проблемът в спешната помощ също е в организацията. "Навсякъде по света спешните повиквания се кодират, отсяват се и се дава предимство на най-спешните. Телефон 112 приема повикванията, някой от тях се преценяват като спешни, но се оказва, че случая не е толкова спешен.

Тя споделя, че се допускат грешки в локализацията на пациента или при поставяне на диагноза на състоянието му. "Понякога само един лекар отива при пациент в шоково състояние, за което е много трудно той да се справи сам и обратното, реанимационен екип отива при пациент и се налага да свалят температура или да мерят кръвно", коментира още Кателиева.

Водещи

Най-четени