Още 4-ма със съмнения за западнонилска треска в Бургас 06.09 | 09:29

От Ани Романова

Съмнения за западнонилска треска за още 4 души се появиха в Бургас. Всички те са развили вирусен менингит, който е едно от проявленията на опасната болест, и пробите им са изпратени за изследване в София, съобщи шефката на Дирекция "Контрол на заразните болести" в РЗИ д-р Величка Григорова.

Четиримата са на различна възраст - на средна, има и дете на 11 г. и жена на 65. Трима от болните вече били изписани от Инфекциозното отделение към бургаската УМБАЛ, в което останало само детето.

"Четири случая за вирусен менингит за един месец са много", заяви д-р Величкова, цитирана от "24 часа".

Междувременно от Националния център по заразни и паразитни болести в София са съобщили, че пробата на урина от 75-годишната жена в Бургас, за която имаше съмнение за нилска треска, е отрицателна, но на серума е положителна.

При това положение случаят остава вероятен, обясни д-р Величкова. Но допълни, че за урината било очаквано резултатите да са отрицателни, тъй като вирусът се задържал много кратко в човешкия организъм, а пробите били взети по-късно.

Възрастната жена вече е изписана, но лечението ѝ продължава и остава под лекарско наблюдение.

"Категорично не е заразна, болестта не се предава от човек на човек, а само след ухапване от тигров комар", заяви д-р Величкова.

55-годишният мъж от пловдивското село Труд, за който беше потвърдена диагнозата западнонилска треска, вече се подобрява след тежко прекоматозно състояние, съобщиха от Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив. Лечението му протича в Клиниката за инфекциозни заболявания.

През 2015 г. за първи път у нас е доказан случай при дете, който за щастие е с благоприятен изход, коментира по БНТ проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.

Той каза още, че западнонилската треска е заболяване, което се среща често в съседните ни страни на Балканите, като има доста случаи, особено в Сърбия и Гърция.

"Ако 200 души бъдат ухапани от заразен комар, заболява един, който може да развие възпаление на централния мозък от 100 души с такова възпаление, може 15-20% да загинат, в зависимост от степента на възпаление", обясни проф. Кантарджиев.

Опасният вирус се разпространява от нашите комари, които хапят вечер и през нощта, а резервоар на вируса са прелетните птици. Носилите категорично не са тигрови комари, това е заблуда, обясни експертът. Вирусът може да бъде пренесен чрез заразена кръв, потвърди проф. Кантарджиев.

Водещи

Най-четени